Ústrednými témami summitu sú boj proti obchodovaniu s ľuďmi a pašovaniu drog v regióne, ochrana životného prostredia, regionálna spolupráca, zdokonalenie infraštruktúry a diskutovanie o náhradných zdrojoch energie.
Medzi účastníkmi fóra sú ukrajinský prezident Viktor Juščenko, gruzínsky prezident Michail Saakašvili, arménsky prezident Robert Kočarian, moldavský prezident Vladimir Voronin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a predstavitelia Turecka, Bulharska, Grécka a Litvy. Na summite za zúčastnia aj predstavitelia NATO, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), OSN a Rady Európy.
Očakáva sa, že prezidenti Arménska a Azerbajdžanu budú popri summite rokovať aj o spornom štatúte Náhorného Karabachu. Februárové rozhovory medzi Kočarianom a Alijevom sa skončili neúspešne napriek snahám medzinárodných sprostredkovateľov primať lídrov, aby sa dohodli na štatúte Náhorného Karabachu. V nedeľu sa s Kočarianom a Alijevom s podobným cieľom stretol aj rumunský prezident Trajan Basescu. Región sa nachádza na území Azerbajdžanu, obývaný je však z väčšej časti etnickými Arménmi.
Vyššieho predstaviteľa na summit nevyslalo jedine Rusko, hoci je takisto súčasťou čiernomorského regiónu. Požiadalo však o štatút pozorovateľa a reprezentovať ho bude jeho veľvyslanec v Bukurešti, upresnilo rumunské ministerstvo zahraničia.