Obvinenia západných krajín, že Teherán sa snaží získať atómové zbrane, označil za "číru lož".
"Ak podniknete akýkoľvek chybný krok voči Iránu, dodávky energie z tohto regiónu budú vážne ohrozené," vyhlásil Chameneí, ktorý má posledné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach.
USA a ich spojenci by nedokázali chrániť vývoz ropy z Perzského zálivu cez strategický Hormuzský prieliv, cez ktorý prechádza väčšina vyťažených svetových zásob ropy, uviedol Chameneí. Neupresnil, ako by Irán narušil jej prevoz, podľa neho však nebude "iniciátorom vojny".
Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová v reakcii uviedla, že na takéto hrozby by sa nemal klásť prílišný dôraz. Poukázala na to, že iránske hospodárstvo je veľmi závislé na príjmoch z vývozu energetických surovín.
Iní iránski činitelia doteraz opakovane vylučovali využitie ropy ako "zbrane" v spore so Západom. Irán je štvrtým najväčším vývozcom ropy na svete a má jej druhé najväčšie zásoby spomedzi členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád v sobotu uviedol, že existuje možnosť pokroku v spore okolo jadrového programu Teheránu. Privítal ponuku USA na zapojenie sa do rozhovorov, odmietol však vopred stanovenú podmienku, ktorou je zastavenie obohacovania uránu.
Chameneího dnešné vyjadrenia poukazujú na hlboké obavy o budúcnosť energetických dodávok v Iráne. Napriek veľkým zásobám ropy musí islamská republika dovážať značnú časť benzínu a nafty vzhľadom na nedostatočnú kapacitu domácich rafinérií.
"To, že krajina nemá právo dosiahnuť odbornosť v nukleárnej technológii, znamená, že musí najbližších 20 rokov prosiť niekoľko západných a európskych krajín o energiu. Ktorý poctivý líder je ochotný to akceptovať?" vyhlásil Chameneí na ceremónii pri príležitosti 17. výročia úmrtia iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Ruholláha Chomejního.
2 gon dem