Na schôdzke hovorili o dialógu medzi náboženstvami a jeho dôležitosti pre riešenie problémov extrémizmu a terorizmu.
Blair navštívil Vatikán spolu s manželkou Cherie, ktorá sa už s Benediktom XVI. stretla v apríli na vatikánskej konferencii. Vo Vatikáne strávili spolu so svojimi deťmi asi hodinu.
"Premiér a pápež hovorili o výzvach globalizácie a význame dialógu medzi náboženstvami pre boj proti extrémizmu a terorizmu. Jednou z tém rozhovoru bolo, ako sa umiernené hlasy vo všetkých hlavných náboženstvách sveta musia postaviť náboženskému extrémizmu vo všetkých jeho formách," povedal hovorca Downing Street.
Anglikán Blair zdôraznil, že "rímskokatolícka cirkev je veľmi dôležitým partnerom v tomto dialógu". S pápežom diskutoval tiež o Severnom Írsku, Afrike a Číne, kde komunistická vláda neumožňuje oficiálneho katolíckej cirkvi uznať pápeža.
Vatikán v oznámení uviedol, že pápež s britským premiérom "vyzdvihli príspevok, ktorý môžu spoločné hodnoty náboženstiev urobiť k dialógu najmä s umierneným islamom, predovšetkým v oblastiach solidarity a mieru".
Britské médiá pred dnešnou schôdzkou informovali, že Blair môže Benedikta XVI. pozvať do Británie, ktorú jeho zosnulý predchodca Ján Pavol II. navštívil v roku 1982.
Blair v piatok v Ríme rokoval s novým talianskym premiérom Romanom Prodim. Neskôr hovoril aj so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Angelom Sodanom.
Po súkromnej audiencii sa pápež stretol s Cherie Blairovou, ktorá je rímskokatolíckeho vierovyznania. Pred odchodom z Vatikánu Blairovci vzdali poctu Jánovi Pavlovi II. pri jeho hrobe.