SME

Rivalita ODS a ČSSD trvá od vzniku samostatnej ČR

Praha 3. júna (TASR) Rivalita medzi dnes opozičnou českou ODS a vládnou ČSSD trvá prakticky od vzniku samostatnej Českej republiky v roku 1993. Podľa ...

Praha 3. júna (TASR) Rivalita medzi dnes opozičnou českou ODS a vládnou ČSSD trvá prakticky od vzniku samostatnej Českej republiky v roku 1993. Podľa českých analytikov a predvolebných prieskumov bude víťazom českých volieb práve jedna z týchto strán.

Riaditeľ agentúry Factum Invenio Jan Herzmann v sobotu dokonca konštatoval, že konečný volebný výsledok ČSSD a ODS môže od seba deliť iba niekoľko desatín percenta a že voľby môžu rozhodnúť aj tzv. náhodní voliči. Podľa Herzmanna ide o voličov, ktorí sa pôvodne zúčastniť volieb nechceli a o tom, komu dajú hlas, sa rozhodli na poslednú chvíľu.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok, v prvý deň volieb, svoje volebné právo využilo v ČR podľa odhadov asi 40 percent voličov. Analytici aj médiá v tejto súvislosti zaznamenali, že záujem voličov sa v prvý deň javil ako väčší než počas volieb v roku 2002 vtedy svoj hlas do volebných urien hodilo 58 percent voličov.

Záujem o parlamentné voľby v ČR trvalo klesal: v roku 1996 prišlo voliť 76,4 percenta voličov, a o dva roky neskôr sa predčasných volieb zúčastnilo 74 percent voličov.

Rivalita medzi ODS a ČSSD bola vždy najmä rivalitou jej lídrov. Občianska demokratická strana vedená od jej vzniku Václavom Klausom v júni 1992 vo voľbách do Českej národnej rady dostala spolu so stranou KDS 29,73 percenta hlasov, kým Československí sociálni demokrati iba 6,53 percenta. Po rozdelení federácie a vzniku samostatnej ČR sa sociálni demokrati, ako strana s kontinuálnou históriou od konca 19. storočia, transformujú na Českú stranu sociálnodemokratickú a do jej čela vo februári 1993 prichádza Miloš Zeman.

SkryťVypnúť reklamu

O raketovom nástupe dovtedy marginálnej ľavicovej strany svedčí volebný výsledok z prvých parlamentných volieb v samostatnej ČR na prelome mája a júna 1996. Kým ODS skončila opäť pod magickou tridsaťpercentnou hranicou so ziskom 29,62 percenta, ČSSD dostala od voličov 26,44 percenta hlasov a vyšvihla sa na druhú priečku.

O dva roky neskôr, po vládnej kríze z roku 1997 a krátkom pôsobení kabinetu Josefa Tošovského, predčasné parlamentné voľby v júni 1998 priniesli triumf ČSSD v podobe zisku 32,31 percenta hlasov.

Klausova ODS dostala vtedy od voličov 27,74 percenta hlasov. V riadnych voľbách v roku 2002 volebný zisk ČSSD síce klesol, ale aj tak strana ešte preskočila tridsaťpercentnú hranicu a získala 30,2 percenta hlasov. ODS pred štyrmi rokmi volilo 24,47 percenta českých voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2003, kedy sa Václav Klaus stal českým prezidentom, ho v ODS nahradil Mirek Topolánek. Jeho rivalom sa vlani stal Jiří Paroubek, ktorý vystriedal dvoch nie príliš úspešných nástupcov Miloša Zemana Vladimíra Špidlu a Stanislava Grossa.

Z predvolebných výskumov v ČR, ktoré boli zverejnené minulú nedeľu, vyplýva, že šance dostať sa do 200-člennej Poslaneckej snemovne má iba päť z 25 kandidujúcich politických strán, ktoré prekročia päťpercentnú hranicu voliteľnosti.

K tradičným stranám známym dnes z dolnej komory parlamentu ČSSD, ODS, KSČM a KDÚ-ČSL by mohla pribudnúť Strana Zelených. Pod päťpercentnou hranicou sa pohybovali preferencie dvoch podobných strán Nezávislí, aj koaličnej Únie slobody.

Sociálni demokrati sú v Česku pri moci nepretržite od roku 1998, ale za uplynulé štyri roky prekonali dve vážne politické krízy spojené aj s výmenou šéfov strany aj so zmenou premiéra. ČSSD pod vedením svojho lídra Jiřího Paroubka ale dokázala za uplynulých 13 mesiacov postupne znižovať náskok opozičnej ODS.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné dva české predvolebné výskumy zverejnené 28. mája vyzneli protichodne. Podľa výsledkov výskumu spoločnosti Factum Invenio, vládna ČSSD s podporou 28,5 percenta dokonca o sedem desatín percenta predbehla dovtedy favorizovanú ODS. Ale podľa výskumu spoločnosti SC&C si opozičná ODS s podporou 30,8 percenta udržala pred ČSSD náskok až 6,6 percenta.

Podľa týchto výskumov by KSČM mala skončiť vo voľbách ako tretia v poradí so ziskom od 12 do 17 percent. O štvrté a piate miesto by sa mali podeliť KDÚ-ČSL a Strana zelených. Kresťanskí demokrati môžu rátať so ziskom 6-9 percent hlasov a zelení s podporou 8-9 percent voličov.

ČSSD odmieta radikálne ekonomické reformy a chce pokračovať v politike sociálneho štátu. Opoziční občianski demokrati, naopak, zdôrazňujú nutnosť zásadných reforiem a netaja sa tým, že sa inšpirovali mnohými reformami slovenskej vlády Mikuláša Dzurindu.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočné výdaje českých politických strán na predvolebnú kampaň nie sú známe, ale celkom nepochybne prekročili oficiálne deklarované sumy. Strany totiž priznali, že do nákladov kampane nezapočítali výdaje regiónov. Kampaň stála celkovo stovky miliónov českých korún. Najvyššie výdaje na kampaň, sto miliónov Kč, priznala ODS. Sociálni demokrati dali do kampane oficiálne 80 miliónov Kč, KDU-ČSL 45 miliónov Kč, komunisti 30 miliónov Kč a Strana zelených priznala predvolebné náklady 15 miliónov Kč.

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) zsl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Pre Maorijov sú tieto zvieratá posvätné.


TASR
Ilustračné foto

Po zhruba 11 hodinách sa vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť.


TASR
Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

Výbor privítal rozsiahly zoznam súvisiacich písomných záväzkov prijatých kosovskými úradmi.


TASR
Ilustračné foto.

Úrady zakázali školákom nosiť oblečenie, ktorými dávajú najavo náboženskú príslušnosť.


TASR

Sportnet

Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Justin Brazeau, Erik Černák a brankár Andrej Vasilevskij v zápase NHL Tampa Bay Lightning - Boston Bruins.

Boston sa už mohol tešiť z postupu do play-off, ale bude si musieť ešte počkať.


TASR
Jannik Sinner na turnaji ATP v Miami 2024.

Obaja favoriti uspeli v dvoch setoch.


TASR
Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu