Budapešť 2. júna (TASR) - Dezignovaný maďarský premiér Ferenc Gyurcsány zverejnil dnes v Budapešti mená ministrov novej maďarskej ľavicovo-liberálnej vlády. Počet rezortov klesne z doterajších 17 na 11 plus úrad predsedu vlády. V kabinete sa objavili aj nové mená.
Za šéfku maďarskej diplomacie navrhol dezignovaný predseda vlády Kingu Gönczovú, ktorá bola od októbra 2004 ministerkou mládeže, rodiny a sociálnej rovnosti šancí.
Na čele úradu predsedu vlády bude nový člen kabinetu - György Szilvásy, ministerstvo zdravotníctva povedie tiež nový minister, jeden z troch liberálnych politikov - Lajos Molnár.
Ministrom poľnohospodárstva a rozvoja vidieka bude staronový minister Jószef Gráf, ministrom obrany zase podpredseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Imre Szekeres.
Zlúčené ministerstvo spravodlivosti a vnútra bude mať na starosti doterajší šéf rezortu spravodlivosti József Petrétei. Tiež zlúčené ministerstvo hospodárstva a dopravy bude riadiť liberál János Kóka, ktorý bol doteraz ministrom hospodárstva.
Na svojom poste ministra ochrany životného prostredia a vodného hospodárstva zostáva tretí liberálny politik - Miklós Persányi, staronovým bude aj minister financií - János Veres. Ministrom školstva a kultúry bude predseda MSZP István Hiller.
Na čelo ministerstva samosprávy a územného rozvoja navrhol Gyurcsány doterajšiu šéfku rezortu vnútra Móniku Lamperthovú a za ministra sociálnych vecí a práce doterajšieho šéfa úradu predsedu vlády Pétera Kissa, ktorý bude politickým zástupcom premiéra.
Podľa Gyurcsánya vzniknú nové vládne organizácie a stupne. Strategické rozhodnutia budú úlohou rozvojovej rady a vládneho kabinetu, ako aj rady pre štátnu reformu.
Na čele rozvojovej rady, ktorej členmi budú okrem príslušných ministrov aj predstavitelia regiónov, bude terajší generálny riaditeľ Budapest Airport Zrt. Gordon Bajnai. Rada pre štátnu reformu bude podliehať exministrovi financií Tiborovi Draskovicsovi.
Terajší personálny šéf Philip Morris Argentina Gábor Szetey povedie centrum služieb vláde, ktoré bude mať na starosti personálne, finančné, kontrolné, informačné a ďalšie záležitosti ministerstiev. Centrum bude fungovať s menej ako polovicou pracovníkov, ktorých z rezortov z týchto oblastí uvoľnia.
Parlamentné výbory vypočujú ministerských kandidátov začiatkom budúceho týždňa. Parlament prerokuje nový vládny program na budúci týždeň a o deň neskôr členovia novej vlády zložia sľub.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) 6 le dem