Belehrad 1. júna (TASR) - NATO plánuje opätovne otvoriť svoju základňu v severnej časti Kosova, ktorá je zväčša obývaná Srbmi, z obáv pred rozhnevanou srbskou reakcionárstvo na blížiace sa vyhlásenie nezávislosti regiónu. Uviedol to dnes hovorca aliancie Pio Sabetta.
Podľa diplomatov totiž existuje riziko jednostranného srbského kroku s cieľom rozdelenia územia OSN spravovaného Kosova, ak by sa vyhovelo požiadavkám Albáncov a vyhlásila by sa jeho nezávislosť.
OSN už pre tento prípad vypracováva aj plány na poskytnutie príbytkov pre 70.000 utečencov pre možný exodus Srbov a Nealbáncov z Kosova do Srbska.
Podľa Sabettu bola posledná základňa na severe Kosova uzatvorená "už pred dlhým časom", príslušníci mierovej jednotky KFOR pokračovali v hliadkovaní.
Kosovskoalbánsky denník Zeri dal posilnenie vojenskej prítomnosti na severe do priamej súvislosti z obavami pred nepokojmi, keď rozhovory o štatúte rozhodnú o osude juhosrbského regiónu.
Sabetta však uviedol, že neexistuje "priama väzba" s OSN sprostredkovanými rozhovormi medzi Belehradom a Prištinou. Ako dodal, 17-tisícová jednotka KFOR plánuje opätovne otvoriť starú belgickú základňu na severe do jedného mesiaca.
Podľa diplomatov by rozhovory o štatúte mohli skončiť rozhodnutím Bezpečnostnej rady OSN o oddelení Kosova od Srbska. Vyše 100.000 Srbov, ktorých prevyšuje dvojmiliónová albánska väčšina, by tak ostalo odrezaných od svojej materskej krajiny.
Sily 38 štátov NATO majú na severe Kosova len minimálne zastúpenie. Lídri okolo 50.000 Srbov, ktorí v tejto oblasti žijú, varovali, že nikdy nepristúpia na život v nezávislom Kosove.
Kosovská vláda zložená prevažne z etnických Albáncov privítala opätovné otvorenie vojenskej základne NATO ako "úsilie zvýšiť bezpečnosť a kontrolu hraníc, zvlášť v súčasnosti, keď Kosovo dokončuje definíciu svojho konečného štatútu".