Washington 1. júna (TASR) - Spojené štáty americké dnes zmrazili finančnú pomoc pre srbskú vládu za rok 2006 vo výške sedem miliónov dolárov (okolo 300 miliónov Sk) v dôsledku nedostatočnej spolupráce krajiny s haagskym tribunálom. Uviedlo to dnes americké ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa stanoviska americkej ambasády v Belehrade nedokázala šéfka diplomacie USA Condoleezza Riceová na pôde Kongresu potvrdiť kooperáciu Srbska s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu.
Zmrazenie pomoci má byť skôr politickým gestom ako finančnými sankciami, uviedla srbská agentúra Beta. USA tak chcú Belehrad prinútiť k aktívnej účasti v pátraní po podozrivých zločincoch. Ide predovšetkým o bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorému pripisujú zodpovednosť za srebrenickú masakru. V roku 1995 pri nej zahynulo okolo 8000 moslimov.
"Vyzývame belehradské úrady, aby plne spolupracovali s tribunálom, vrátane zadržania a vydania unikajúcich obvinených, predovšetkým Ratka Mladiča," uviedol v stanovisku hovorca amerického ministerstva zahraničia Sean McCormack.
USA však budú pokračovať v poskytovaní finančných prostriedkov na humanitárne účely a podporu demokratických aktivít. McCormack dodal, že USA budú ochotné prehodnotiť svoje rozhodnutie v prípade, že Belehrad preukáže kooperáciu s tribunálom.
Európska únia pozastavila začiatkom mája rozhovory o stabilizačnej a asociačnej dohode so Srbskom a Čiernou Horou z dôvodu nevydania Mladiča v stanovenom termíne.
Medzi najhľadanejších podozrivých z vojnových zločinov patrí aj politický líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič.