Peking 20. marca (TASR) - Tisíce rozhnevaných prepustených pracovníkov štátnych firiem v dvoch mestách na priemyselnom severovýchode Číny dnes zintenzívnili protesty proti nezaplateným mzdám a sociálnym dávkam.
Podľa polície sa na protestoch v meste Ta-čching, kde sa nachádza najväčšie ropné pole v Číne, zúčastňuje 4000-5000 robotníkov, ktorí obkľúčili budovu pobočky najväčšej čínskej ropnej spoločnosti PetroChina.
Protesty v Ta-čchingu, ktorý niekdajší čínsky vodca Mao Ce-tung označil za vzorové priemyselné mesto, sa začali pred troma týždňami kvôli nedostatočným náhradám za stratu práce pripisovaným veľkým odmenám vedúcich pracovníkov.
V meste Liao-jang dnes dav demonštrantov už tretí deň po sebe požadoval pred sídlom miestnej správy doplatky a odstúpenie vedúceho miestneho zákonodarného zboru. Protesty sa zintenzívnili po zadržaní hovorcu demonštrantov, ktorých počet dnes podľa jedného zo svedkov dosiahol 10.000.
Podľa demonštrantov je v niekdajšom stredisku ťažkého priemyslu až 80 percent robotníkov nezamestnaných alebo ich spoločnosti stále evidujú, no posielajú domov s často nevyplácanou náhradou platu vo výške 180 jüanov (22 dolárov) mesačne.
Vlna nezvyčajne rozsiahlych protestov v čínskom severovýchodnom "hrdzavom páse", ktorá sa začala minulý mesiac, zdôrazňuje rastúci tlak na vládu zo strany miliónov zamestnancov štátnych firiem, ktorí v rámci reforiem ostali bez práce alebo im nevyplácajú mzdy.
Podľa miestnych obyvateľov sú protesty v oboch mestách najväčšími, na aké si spomínajú. Jeden z popredných odborárskych aktivistov ich označil aj za najväčšie v Číne od demonštrácií študentov na pekinskom Námestí nebeského pokoja z roku 1989.
Ďalšie nepokoje v Číne sa očakávajú vzhľadom na to, že štátne podniky musia zrušiť desiatky miliónov pracovných miest, aby mohli čeliť zahraničnej konkurencii po decembrovom vstupe krajiny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).