Japonská mládež sa chce zabávať, nechce pracovať na úkor súkromného života. ILUSTRAČNÉ FOTO - AP |
Práca nie je ich prioritou, luxus im je ľahostajný. Novej generácii mladých Japoncov chýba motivácia, ich prístup k životu je nedbalý a ostro sa líšia od pracovitosti a odriekania starších generácií.
"Zamestnanec v kancelárii si tak či tak nemôže robiť veľké nádeje," hovorí s istou dávkou cynizmu Takao Kimidžima. Tridsiatnik, pracujúci ako analytik v súkromnom sektore, pritom nežije v núdzi. Ročne zarába päť miliónov jenov, viac než milión korún.
Patrí však už k novej generácii mladých ľudí, ktorí si chcú spĺňať svoje želania, čo bolo predtým v jeho krajine nemysliteľné. "Nechcem pracovať na úkor svojho súkromného života," vyhlasuje.
Táto generácia vstúpila do aktívneho života koncom 90. rokov. Japonsko sužovala hospodárska recesia a mladí ľudia nepoznali bezpečie pracovného úväzku na neurčito. Finančný systém zmenili špekulácie.
"Len málo ľudí využíva plody hospodárskeho blahobytu. Veľká väčšina nemôže dúfať, že im zvýšia plat, ba ani dúfať, že zostane taký, aký ho majú," sťažuje si Kimidžima.
O kúsok ďalej pije na zemi pred malou samoobsluhou 34-ročný poslíček čaj. Tvrdo pracovať sa mu nechce. "To záleží na jednotlivcoch. Mne môj život vyhovuje, pretože zarobím toľko, koľko potrebujem," tvrdí bez toho, aby prezradil výšku svojho platu.
Japonsko roku 2006 má málo spoločné s národom, porazeným v druhej svetovej vojne, ktorý sa dostal z biedy, aby sa stal s fenomenálnou rýchlosťou druhou najsilnejšou ekonomikou sveta.
Roky kríz a zvýraznenie sociálnych rozdielov poškodzujú mýtus rovnostárstva a v časti populácie prichádza vytriezvenie. Tento sociologický fenomén popísal marketingový odborník Acuši Miura.
"Táto spoločnosť nie je chudobná v zmysle materiálneho vlastníctva. Čosi jej však chýba. Vôľa," hovorí Miura. Ide o ľudí, ktorí túžia byť radšej samostatní, ako patriť k nejakej skupine, ako je v Ázii zvykom.
Psychiater Hideki Vada tvrdí, že tá sociálna skupina neberie situáciu vážne, pretože jej príslušníci sú presvedčení, že nemôžu prísť o strechu nad hlavou.
(čtk, afp)