Praha 31. mája (TASR) - Český prezident Václav Klaus vyhlásil, že ľavicový premiér Jiří Paroubek prevzal nad krajinou bezprecedentnú moc, čo treba považovať za "varovné znamenie" pred víkendovými parlamentnými voľbami.
Klaus, pravicový ekonóm a bývalý premiér, v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Mladá fronta DNES (MfD) povedal, že v prípade Paroubka vzniklo "individuálne osobné vládnutie jedného človeka nad vládou aj nad jeho politickou stranou," sociálnymi demokratmi.
"Toto je v ponovembrovej ére u nás bezprecedentný jav. Pre mňa je to vo veľkej miere jav varovný," povedal Klaus, ktorý Paroubkovu vládu označil za "vládu jedného človeka".
"Žiadny iný predseda žiadnej politickej strany a vlády okolo seba neuchopil takú moc, ako sa to podarilo jemu (Paroubkovi). Je to úplne nový fenomén na našej politickej scéne a trochu to patrí do éry postdemokracie," dodal prezident.
Pravicová opozičná Občianska demokratická strana (ODS), ktorú Klaus založil, má v prieskumoch tesný náskok pred sociálnymi demokratmi (ČSSD). Voľby sa konajú v piatok a v sobotu.
Žiadna zo strán sa však podľa prieskumov nepriblíži k zisku väčšiny a Klaus ako prezident môže zohrať dôležitú roku pri budovaní vládnej koalície.
Prezident zostavením kabinetu tradične poveruje lídra strany, ktorá získa najviac hlasov. Ak vláda neprejde parlamentným hlasovaním o dôvere, prezident môže o to isté požiadať lídra inej strany.
Očakáva sa, že do parlamentu sa okrem ODS a ČSSD dostanú aj komunisti, zelení a kresťanskí demokrati.
Všetky strany vylúčili účasť vo vláde s komunistami, Paroubek však vyhlásil, že by mohol vytvoriť menšinovú ľavicovú vládu s podporou komunistov, ktorí by však nedostali žiaden post v kabinete.
Klaus by bol podľa vlastných slov rád, keby nemusel zasahovať do povolebného vývoja a keby vznikla väčšinová vláda. "Nehodlám sa uspokojiť s menšinovými vládami, a keď bude možné vytvoriť kabinet väčšinový, tak na to budem tlačiť," povedal.
Klaus sa odmietol vyjadriť k obvineniam, ktoré tento týždeň vzniesol vysoký policajný predstaviteľ, že Paroubek a ministerstvo vnútra zasahujú do vyšetrovania prípadov organizovaného zločinu s cieľom kryť kolegov so sociálnej demokracie. Podľa prezidenta sú však potrebné reformy justície a polície, ako aj zdravotníctva, dôchodkového systému, daní a školstva.
---
Predvolebný sprievodca do vrecka je názov 12-stranovej brožúry, ktorá v mene Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOZ) ponúka českým voličom pomoc pri orientácii vo volebných programoch českých strán. Sprievodca sa objavil ako príloha českého ľavicového denníka Právo.
Farebné ladenie letáku, výber téz programov hlavných českých strán, kreslené karikatúry aj "protireformný" príhovor prezidenta Konfederácie odborových zväzov Slovenska Ivana Saktora ale navodzujú dojem, že sprievodca jednoznačne fandí vládnucej sociálnej demokracii premiéra Jiřího Paroubka. Napríklad aj tým, že brožúra vychvaľuje kontroverzný nový zákonník práce, ktorý nedávno presadila ČSSD s podporou komunistických poslancov.
V príhovore šéfa slovenských odborárov Ivana Saktora, datovanom v apríli 2006, sa konštatuje, že slovenských odborárov znepokojuje, že v ČR opozícia hovorí o potrebách a nevyhnutnosti reforiem "made in Slovakia", pretože výsledkom reforiem pravicových vlád v SR sú obrovské sociálne rozdiely, vysoká nezamestnanosť, vysoký podiel ľudí pod hranicou chudoby a nižšie mzdy aj kúpyschopnosť Slovákov v porovnaní s Čechmi.
"Naša krajina je krajinou individuálnych úspechov úzkej skupiny ľudí, ktorí profitujú. Je to krátkozraká a neudržateľná politika, rozpadajú sa základné hodnoty, hlavne život rodín. Slovensko by pre vás malo byť odstrašujúcim príkladom sociálnej katastrofy, nie vzorom," apeluje na českých voličov tesne pred voľbami prezident Konfederácie odborových zväzov Slovenska.
Vedenie českej odborovej centrály tají, kto vydanie sprievodcu zaplatil. Podľa politológa Jana Bureša to vyvoláva podozrenie, že brožúru financovala samotná ČSSD.
Podľa predsedu poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého brožúra dokonca dokazuje, že české odbory sa stali predlženou rukou, či dokonca pobočkou ČSSD.
Predseda ČMKOZ Milan Štěch potvrdil, že brožúra sa mala podľa pôvodnej predstavy šíriť iba medzi odborármi. "Impulz pre distribúciu na verejnosti prišiel od médií a agentúr a my sme im iba predali copyright," uviedol Štěch Lidové noviny bez ďalšieho spresnenia.