Palestínčania snívajú o Európe. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP |
Muhammad Zaghal pozerá cez pahorky západného brehu Jordánu na západ, k pláňam v Izraeli. Rovnako ako jeho priatelia by chcel byť radšej v Španielsku alebo kdekoľvek v Európe.
Žije v dedine Zabuba neďaleko Džanínu. Miera nezamestnanosti tam presahuje 60 percent a Muhammad v minulých šiestich rokoch nezarobil skoro nič.
Túžba odísť do emigrácie sa umocňuje s pribúdajúcimi ekonomickými ťažkosťami palestínskych rodín. Je za nimi pozastavená západná finančná pomoc palestínskym inštitúciám. Západ jej obnovenie podmieňuje zmenou politiky vládneho Hamasu proti Izraelu.
"Všetci z Džanínu sa túžia dostať von. V Európe sa môžeme voľne pohybovať. Je tam práca, sú tam peniaze, ktoré môžeme posielať sem, našim rodinám. Tu nemám nádej, sedím doma a nudím sa," hovorí 24-ročný Muhammad.
Pri pohľade na Džanín človek rýchlejšie pochopí jeho dôvody. Väčšina tamojších domov je zničená po bojoch, ktoré sa tam odohrávali v roku 2002, keď izraelská armáda obsadila mesto.
Hlavná ulica je ľudoprázdna, obchody zatvorené, steny pomaľované grafitmi. Polia v okolí už nie sú obrábané ako kedysi.
Muhammadov brat Fida žije v juhošpanielskej Seville. Dostal sa tam s ďalšími Palestínčanmi tento rok. Odišli do Jordánska, a tam nasadli do lietadla na Kubu, kde nepotrebujú víza. Pri medzipristátí v Madride vystúpili a požiadali o politický azyl.
To všetko ich stálo v prepočte asi 70-tisíc korún. Fida teraz dostáva podporu a chodí na španielčinu. Muhammad a jeho kamarát Basil Hášim sa nemôžu dočkať, až sa za ním dostanú.
"Španielsko je dobré. Je blízko arabského sveta, má arabskú minulosť a dedičstvo. Milujeme Isbiliji, držíme palce futbalovému mužstvu," hovorí Hášim, ktorý sa už na Európu pripravuje aspoň vzhľadom. Nosí džínsy i džínsovú bundu a géluje si vlasy.
Otcovia obidvoch mladých mužov túžby svojich synov schvaľujú. Želajú si, aby chlapci strávili v cudzine päť-šesť rokov, zarobili si veľa peňazí, a potom sa vrátili do Džanínu. "Musia sa vrátiť a oženiť sa s Palestínčankou. Španielky si vziať nesmú," hovorí otec Zaghal.
To, že sa vrátia, hovoria aj Muhammad s Hášimom. "Chceme pracovať, učiť sa, chceme životnú príležitosť. Zarobíme peniaze a vrátime sa," tvrdia.
V minulosti odišlo veľa Palestínčanov do Švédska a Nórska, ale teraz je obľúbenejšie Španielsko. Je tam teplejšie a jeho krajina sa podobá západnému brehu Jordánu skôr než tá severská.
(čtk, reuters)