Praha 30. mája (TASR) Výbor českej Poslaneckej snemovne pre obranu a bezpečnosť sa v pondelok nestotožnil s tvrdením riaditeľa elitného Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho, že ministerstvo vnútra a premiér Jiří Paroubek zasahovali do práce útvaru s cieľom znemožniť vyšetrenie káuz, ktoré môžu mať spojitosť s vládnou ČSSD.
Ľavicová väčšina členov výboru napokon presadila uznesenie v ktorom branný výbor konštatuje, že predložené písomné informácie neobsahujú žiadne dôkazy o ovplyvňovaní vyšetrovania v ÚOOZ zo strany ministra vnútra, policajného prezidenta a predsedu vlády.
Výbor však priznal, že materiál predložený v režime dôverné obsahuje celý rad vážnych podozrení, ktoré musí polícia naďalej vyšetrovať. Za uznesenie hlasovalo desať poslancov za KSČM a ČSSD, proti bolo šesť členov výboru z opozičnej ODS a dvoch koaličných strán - KDU-ČSL a US-DEU.
Na mimoriadnom sedemhodinovom rokovaní výboru pre obranu a bezpečnosť sa zrodilo aj neštandardné stanovisko menšiny výboru, v ktorom sa zdôrazňuje, že tvrdenia plukovníka Kubiceho o zásahoch do vyšetrovania sú dôveryhodné a v dokumentácii sú závažné fakty, ktoré smerujú voči dvom politickým stranám. Predseda výboru Jan Vidím však tieto politické subjekty odmietol menovať.
Medzi najvážnejšie obvinenia, s ktorými medzi poslancov členov výboru pre obranu a bezpečnosť prišiel Kubice, je konštatovanie, že český organizovaný zločin už prerástol do štátnej správy.
Organizovaný zločin našiel mechanizmy, ako vo svoj prospech ovládnuť štátnu správu za účelom dosiahnutia zisku. Domnievame sa, že organizovaný zločin už do štátnej správy ČR prerástol. Niektoré informácie sú natoľko závažné, že už výrazným spôsobom ovplyvňujú a poškodzujú štátnu správu, vyhlásil Kubice.
Kubiceho elitný tím, ktorý je súčasťou Služby kriminálnej polície a vyšetrovania, sa v rámci akcií Antropoid, Pokr a Loreta zaoberá najzávažnejšími kauzami, od korupcie v štátnej správe pri rozhodovaní o zákazkách na výrobu biopalív, cez vraždu vplyvného podnikateľa Františka Mrázka, ktorý mal kontakty s významnými úradníkmi aj politikmi, až po objasňovanie pokusu o niekoľkomiliardový podvod voči štátnej spoločnosti Čepro. V rámci týchto troch akcií ÚOOZ vyšetruje aj vyše 35 vrážd.
Nové informácie k materiálom, ktorými sa zaoberali členovia výboru, priniesol internetový portál Českého rozhlasu izurnal.cz. Podľa tohto zdroja, ktorý zverejnil časť tajných materiálov označených ako "dôverné", sa ÚOOZ pri vyšetrovaní nájomnej vraždy podnikateľa Františka Mrázka vážne zaoberal aj verziou, že má politické pozadie.
V materiáloch sa pripúšťa, že Mrázek mohol mať kompromitujúce dokumenty na premiéra Jiřího Paroubka a jeho vzťahy s rodinou Václava Kočku. Pred časom predseda opozičnej ODS Mirek Topolánek práve Kočku označil za jedného z členov pražského podsvetia.
Podľa materiálu šéfa ÚOOZ mohli byť za vraždou Mrázka aj jeho kontakty s politikmi a ľuďmi z kultúrnej sféry, na ktorých tento podnikateľ zháňal kompromitujúce dokumenty. Mrázek mohol mať podľa ÚOOZ podiel aj na ukončení premiérskej kariéry Stanislava Grossa či medializácii káuz dnes už bývalého poslanca ČSSD Michala Krausa.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem