Stalo sa tak krátko po tom, ako kabinet rozhodol o odvolaní ministrov obrany a vnútra.
Prezident ako najvyšší veliteľ ozbrojených síl jedného z najmenších a najchudobnejších štátov sveta odôvodnil prebratie "výhradnej zodpovednosti" za obranu a bezpečnosť úsilím o "zabrániť pokračovaniu násilia a predísť ďalším obetiam na ľudských životoch." Núdzové opatrenia budú podľa Gusmaa v platnosti 30 dní. O odchode oboch ministrov rozhodli členovia vlády počas krízových zasadaní kabinetu. Za neschopnosť vlády predísť násilnostiam kritizoval vládu aj východotimorský šéf diplomacie a držiteľ Nobelovej ceny José Ramos Horta.
Nepokoje, pri ktorých za posledný týždeň zahynulo najmenej 27 ľudí, vyvolalo marcové prepustenie 600 nespokojných vojakov - takmer polovice 1400-člennej armády.
Ide o najvážnejšiu krízu, ktorá na Východnom Timore prepukla po tom, čo krajina v roku 1999 získala nezávislosť od Indonézie. Pred ozbrojenými gangmi už ušlo zo svojich domovov okolo 100.000 obyvateľov, čo predstavuje asi desatinu populácie a podľa politických analytikov môže situácia vyústiť do humanitárnej krízy.