Princ Charles prednášal minulý týždeň na 59. kongrese alternatívnej medicíny WHA v Švajčiarsku. Lekári mu odkázali: Si šarlatán.
FOTO - REUTERS
Hoci je vo svete známy najmä manželstvami a aférami, má princ Charles aj iné záľuby. V architektúre dáva prednosť tradičnejším formám s ľudskejším rozmerom, takže pravidelne brojí proti výstavbe sklenených mrakodrapov. V medicíne zasa už dve desaťročia obhajuje alternatívne postupy.
Má vďaka tomu mnoho priaznivcov aj nepriateľov, čo sa ukážkovo potvrdilo minulý týždeň.
Stretnutie Východu so Západom
Charlesov prejav o alternatívnej medicíne bol ohlásený tri mesiace vopred. Jeho neprajníci ho preto predbehli a pár hodín pred ním predstavili svoj pohľad na vec.
Trinásť popredných lekárov a vedcov (medzi nimi aj nositeľ Nobelovej ceny) vyzvali štátne zdravotníctvo, aby prestalo podporovať alternatívnu medicínu na úkor bežnej liečby postavenej "na skutočných dôkazoch".
Narážali na to, že každý liek prechádza rokmi testovania a schvaľovania, zatiaľ čo rôzne exotické praktiky niečomu takému nepodliehajú a testy často ukazujú, že nemajú žiadny výraznejší efekt.
Charles, naopak, na medzinárodnej pôde pred ministrami zdravotníctva z rôznych krajín vyzval, aby sa zbavili svojich tradičných názorov. Myslí si, že by pacienti profitovali zo spojenia oboch prístupov, bežného aj alternatívneho, pričom hovoril o tom, že by sa mal Západ poučiť z Východu.
Tento názor sa presadzuje minimálne od 60. rokov, keď ho propagovali príslušníci hnutia hippies, ktorí ako najbežnejšie prírodné "liečivo" využívali marihuanu. Charles je však skôr priaznivcom prírodných výťažkov a chiropraktikov, u ktorých hľadá pomoc s boľavou chrbticou.
Veľké sprisahanie?
Vo verejnosti sú populárne sprisahanecké teórie o tom, že všetci lekári sú spojení s bohatými farmaceutickými firmami, ktoré sa boja alternatívnej medicíny.
Oproti tomu znejú Charlesove slová ako návrat do raja: "Mnohé zo súčasných alternatívnych postupov majú korene v prastarých tradíciách, ktoré intuitívne rozumeli potrebe udržiavať rovnováhu a harmóniu medzi našimi mysľami, telami a svetom prírody."
Skeptici však poukazujú na to, že nie všetko prírodné je zároveň aj liečivé a médiá citujú výskumy, podľa ktorých nemá alternatívna medicína až také skvelé účinky.
Napríklad britské a švajčiarske posudzovanie 110 pokusov došlo k záveru, že homeopatia pomáha skôr psychologicky, chiropraktici majú výsledky iba pri liečení bolestí chrbtice a rastlinné výťažky obsahujú aj mnohé lieky, ktoré môžu vyvolať nežiaduce reakcie s predpísanými.
Britská komisia na vyšetrenie efektívnosti alternatívnej medicíny pred rokmi skonštatovala, že väčšina z toho je šarlatánstvo. Výnimkou na ich zozname bola iba akupunktúra.
Autor: JÁN GREGOR, Londýn