Brusel 28. mája (TASR) - Írsko a Slovensko sa chcú odvolať na Európskom súdnom dvore (ESD) voči smernici o uchovávaní telekomunikačných údajov ako súčasti boja proti terorizmu, čo znamená úder pre ťažko vybojované snahy o harmonizáciu tejto citlivej problematiky, píše v najnovšom vydaní bruselský týždenník European Voice.
Obidve krajiny hlasovali proti smernici, keď sa ňou vo februári zaoberali ministri spravodlivosti. Keďže však návrh prešiel kvalifikovanou väčšinou, Slovensko a Írsko nedokázali zabrániť jej prijatiu.
Smernica nariaďuje telekomunikačným spoločnostiam uchovávať v rámci boja proti terorizmu záznamy minimálne šesť a maximálne 24 mesiacov. Nejde pritom o obsah telefonátov, či e-mailov, ale o uchovávanie základných údajov, ako sú čísla volanej a volajúcej stanice, lokalizačné údaje, miesto, dátum a čas uskutočnenia spojenia alebo dĺžka hovoru. Smernica pokrýva aj neuskutočnené hovory, ale nie neúspešné spojenia.
Návrh smernice predložila Európska komisia na základe článku 95 Zmluvy o EÚ, ktorý sa vzťahuje na fungovanie vnútorného trhu. Dublin a Bratislava však tvrdia, že dôvod prijatia smernice sa netýkal v prvom rade vnútorného trhu, ale presadzovania práva a EK preto podľa nich nemala právo na zavedenie smernice takýmto spôsobom. Argumentujú pritom tým, že smernica spadá pod tzv. tretí pilier týkajúci sa spolupráce v oblasti justície a vnútornej bezpečnosti. Väčšina rozhodnutí v rámci tretieho piliera sa prijíma jednohlasne. "Myslíme si, že malo ísť o rámcové rozhodnutie v rámci tretieho piliera," uviedol hovorca írskeho kabinetu.
Obidve krajiny pritom zdôrazňujú, že nenamietajú proti uchovávaniu dát ako takému. Írsko má dokonca ešte prísnejší zákon o uchovávaní dát, na základe ktorého ich musia spoločnosti uchovávať tri roky.
Odvolanie by sa mohlo opierať podľa European Voice o odporúčanie generálneho advokáta ESD z novembra minulého roku súvisiaceho s rozhodnutím EK a Rady EÚ o poskytovaní údajov o pasažieroch leteckej dopravy americkým úradom. Aj toto rozhodnutie sa opieralo o článok 95 o vnútornom trhu, avšak v odporúčaní generálneho advokáta sa konštatuje, že poskytovanie dát za účelom boja proti terorizmu alebo organizovanému zločinu presahuje rámec článku 95. Generálny advokát preto odporučil, aby ESD rozhodnutie rady anuloval. Definitívny verdikt súdu bude známy v utorok, uzatvára European Voice.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed