Deti v škôlke nemajú možnosť spať spolu s rodičmi, doma by im to mali dospelí vynahradiť. Upokojuje ich to a má to dobrý vplyv na dýchanie a funkciu srdca. FOTO - ARCHÍV SME |
Renomovaná britská expertka na duševné zdravie detí radí rodičom, aby spali s deťmi v posteli do veku ich piatich rokov. Podľa riaditeľky strediska mentálneho zdravia detí v Londýne Margot Sunderlandovej vďaka tomu vyrastajú z detí pokojní, zdraví dospelí.
Sunderlandová, autorka 20 kníh, začlenila svoju radu do diela Veda rodičovstva, ktorá vyjde ešte tento mesiac. Zisteniami, založenými na 800 štúdiách uplynulých 20 rokov, si je aboslútne istá.
Tvrdí, že prax, keď sa niekoľko týždňov staré deti učia spať samy, je škodlivá. Preto, že akékoľvek odlúčenie od rodičov zvyšuje hladinu hormónov ako kortizol, ktoré sa v tele vytvárajú ako reakcia na stres.
"Až do piatich a viac rokov môžu deti trpieť úzkosťou z odlúčenia, čo ich môže poznačiť v neskoršom veku. A takúto úzkosť upokojuje spoločné spanie," dodáva Sunderlandová.
Symptómy podľa nej môžu byť i fyzického charakteru. Cituje štúdiu, podľa ktorej zhruba 70 percent žien, ktoré v detskom veku pri plači nikto netíšil, trpelo v dospelosti zažívacími problémami.
Sunderlandová svojou knihou skrížila zbrane s rodičovskými guru ako Gina Fordová, ktorá presadzuje, aby mali bábätká od veľmi útleho veku postieľku "bokom od zvyšku domu" a mali by sa učiť spať "bez asistencie dospelých".
V knihe Kompletný sprievodca spánkom spokojných bábätiek a batoliat píše, že rodičia potrebujú mať čas sami na seba. "Spoločné lôžko s dieťaťom sa najčastejšie končí tým, že rodičia spia v oddelených miestnostiach", s vyčerpanými matkami, čo je situácia, ktorá "vyvíja enormný tlak na rodinu ako celok", tvrdí.
Štúdie detí do piatich rokov však ukázali, že viac ako 90 percentám z nich stúpa hladina kortizolu, ak idú do materskej škôlky, u 75 percent klesá pri návrate domov.
Profesor Jaak Panksepp, neurovedec na Washingtonskej štátnej univerzite, ktorý ku knižke napísal predhovor, označil argumenty Sunderlandovej za logické a konzistentné s neurovedou. "Múdra spoločnosť si ich vezme k srdcu," povedal.
Podľa Sunderlandovej je ukladanie osamotených detí na spánok predovšetkým západným javom, ktorý so sebou nesie zvýšené riziko syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa. Môže to byť preto, že dieťaťu chýba upokojujúci vplyv vedľa neho ležiacej matky na dýchanie a funkciu srdca.
V Británii zomrie na tento syndróm ročne 500 detí. V Číne, kde je spoločné spanie samozrejmosťou, sú prípady náhleho úmrtia natoľko vzácne, že nemajú ani názov.
(The Sunday Times, čtk)