Belehrad 24. mája (TASR) - V nedeľňajšom referende sa o nezávislosti Čiernej Hory rozhodlo s prevahou 2095 hlasov. Aj povrchná analýza hlasovania však poukazuje na skutočnosť, že o osude krajiny rozhodli národnostné menšiny, píše dnes srbský denník Večernje Novosti.
Albánci i Bosniaci hlasovali za "áno" takmer stopercentne. V 28 volebných obvodoch, kde myšlienka nezávislosti zvíťazila na sto percent, nie je ani jeden pravoslávny, píšu Novosti. Iba v Dučičiach pri Podgorici hlasovali všetci "nie".
V dôsledku tajného hlasovania však samozrejme nie je možné s určitosťou stanoviť, koľko hlasov za nezávislosť dali Albánci, bosnianski Moslimovia, Chorváti, Rómovia a ostatné menšiny.
Podľa popisu obyvateľstva z roku 2003 však vyplýva, že v 28 volebných obvodoch, kde získala nezávislosť stopercentnú podporu, žije výlučne albánske a moslimské obyvateľstvo - bez jediného Čiernohorca či Srba.
V etnicky homogénnom prostredí obývanom príslušníkmi národnostných menšín hlasovalo za nezávislosť Čiernej Hory od 95 do 99 percent voličov.
Kým menšiny boli očividne vo svojom rozhodnutí jednotné, Čiernohorci hlasovali tak i onak. Podľa všetkého však len ťažko mohli rozhodnúť o osude svojho vlastného štátu, píšu Novosti. Ako príklad slúži okres Malesija pri Podgorici, kde žijú prevažne Albánci. Za suverenitu tam dalo hlas 5605 voličov, kým proti nezávislosti hlasovalo 95.
Iný príklad: v Rožajoch chcelo nezávislú Čiernu Horu 13.835 voličov, kým "nie" zakrúžkovalo 1323 - presne toľko, koľko tam žije Čiernohorcov či Srbov.
Jeden z lídrov bloku za zotrvanie Srbska a Čiernej Hory Predrag Bulatovič dnes uviedol, že blok požiada o anulovanie hlasovania "niekoľkých desiatkach" volebných okrskov v čiernohorskom referende. Informovala o tom srbská agentúra Beta.
Bulatovič počas stretnutia s novinármi uviedol, že sa jedná o "desaťtisíce" voličov v okresoch Rožaje, Bar, Podgorica, Pljevlje a Plav, kde má blok za nezávislú Čiernu Horu značný náskok.
Opozičný líder neuviedol presný počet volebných obvodov, za ktoré prednesie blok za zachovanie SČH sťažnosť. Ako dodal, námietky adresujú okresným volebným komisiám do 21:00 h.
Bulatovič upresnil, že námietky sa vzťahujú na neopodstatnený zápis do zoznamu voličov, keďže niektorí voliči údajne hlasovali až dvakrát na rozličných miestach. Ako ďalej uviedol, určitý počet voličov, ktorí sa zúčastnili na referende, má volebné právo aj v Srbsku a Bosne a Hercegovine.
Srbský denník Kurir dnes na svojej internetovej stráne (www.kurir-info.co.yu) napísal, že na nedeľňajšom čiernohorskom referende o nezávislosti hlasovalo 14.500 občanov Albánska. Denníku to údajne v utorok večer oznámila neznáma osoba so silným albánskym prízvukom.
Stopercentnú podporu zotrvania Čiernej Hory vo voľnej únii so Srbskom vyjadrili jedine v Dučičiach pri Podgorici, kde žije kompaktné pravoslávne obyvateľstvo, uzatvárajú Novosti.
Srbský prezident Boris Tadič v utorok uznal výsledok čiernohorského referenda a zdôraznil, že ide aj o začiatok obnovy srbskej štátnosti. Píše o tom dnes belehradský denník Glas javnosti.
"Odteraz všetko závisí od nás - aj budúcnosť našej krajiny, aj budúcnosť našich detí, všetko je v našich rukách. Nech žije Srbsko!" vyhlásil Tadič. Zároveň dodal, že by chcel ako prvý pricestovať do Čiernej Hory, aby jej zablahoželal k nezávislosti.