Londýn 23. mája (TASR) - Spojenými štátmi vedená "vojna" proti terorizmu vyvolala nárast porušovania ľudských práv, ktoré krajiny prehliadajú v prípade svojich spojencov. Neúprosná honba veľmocí za bezpečnosťou tiež odviedla zdroje a pozornosť od kríz postihujúcich chudobných a diskriminovaných.
Varovala dnes vo svojej výročnej správe organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI). Dnes zverejnená správa hodnotí obdobie od januára do decembra 2005.
AI kritizuje krajiny ako USA, Čínu a Rusko za to, že využívajú dvojaké meradlá a sústredia sa na úzko definované vlastné záujmy, čím oslabujú medzinárodné snahy o riešenie konfliktov inde vo svete - napríklad v sudánskom Darfúre.
"Vlády kolektívne a individuálne paralyzovali medzinárodné inštitúcie a plytvali verejnými zdrojmi pri sledovaní úzkych bezpečnostných záujmov, vzdali sa princípov v mene 'vojny proti terorizmu' a prehliadali rozsiahle porušovania ľudských práv," uviedla generálna tajomníčka AI Irene Khanová.
Svet zaplatil vysokú cenu za takýto postup mocných, pokiaľ ide o naštrbenie základných princípov a enormné škody spáchané na životoch a živobytí obyčajných ľudí.
AI vyzvala OSN, aby riešila neprávosti v Darfúre, kde si násilnosti od roku 2003 vyžiadali vyše 180.000 životov a vyhnali z domovov 2,5 milióna ľudí.
Organizácia tiež apelovala na zatvorenie amerického väzenského tábora na základni Guantánamo a úplné informovanie o väzňoch zadržaných inde vo "vojne proti terorizmu". Žiada okrem toho Radu OSN pre ľudské práva, aby sa domáhala rovnakých štandardov, "či už v Darfúre, Guantáname, Čečensku alebo Číne".
"Väzenský tábor v Guantáname je anomáliou v medzinárodnom práve. Umiestňuje ľudí mimo právnych princípov. A vysiela signál iným režimom po celom svete - ako Egyptu alebo Číne, že môžu tiež ignorovať ľudské práva. Môžu tiež zatvárať ľudí v mene národnej bezpečnosti," napísala Khanová.
Amnesty vyzvala na zmenu stratégie v Iraku, ktorý sa podľa nej ponoril do "víru náboženského násilia".
"Keď sú mocní príliš arogantní na to, aby preskúmali a prehodnotili svoje stratégie, najväčšiu daň zaplatia chudobní a bezmocní - v tomto prípade radové iracké ženy, muži a deti," vyhlásila šéfka AI.
Rastúca brutalita teroristických a militantných útokov je "trpkou pripomienkou, že 'vojna proti terorizmu' zlyháva a bude zlyhávať, pokým ľudské práva a ľudská bezpečnosť nedostanú prednosť pred úzkymi národnými bezpečnostnými záujmami," dodala Khanová.
Minulý rok však mal podľa správy aj pozitíva. AI vyzdvihla veľkú podporu verejnosti pre kampaň proti chudobe Make Poverty History, zatknutie bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta a peruánskeho exprezidenta Alberta Fujimoriho či vyšetrovanie účasti európskych krajín na nezákonných prevozoch väzňov americkou CIA.