East Lansing 23. mája (TASR) - Spojené štáty v pondelok odovzdali ruským diplomatom písomnosti z pozostalosti antikomunistického politického filozofa Ivana Iľjina, ktorého citoval aj ruský prezident Vladimir Putin.
Rukopisy a memorabílie - dovedna 88 škatúľ - na Michiganskej štátnej univerzite uložil v čase vrcholiacej studenej vojny ruský vedec, ktorý sa obával, že Iľjinovo dielo by mohlo byť zničené.
Iľjin, nacionalista aristokratického pôvodu, zomrel v roku 1954 vo švajčiarskom exile. Po prevzatí moci boľševikmi bol v Sovietskom zväze od roku 1917 päťkrát väznený a odsúdený na smrť, v roku 1922 ho však spolu s viacerými intelektuálmi vyhostili.
Písomnosti na univerzite odovzdali v rámci ruského programu zbierania artefaktov, ktoré po revolúcii z roku 1917 skončili v rôznych kútoch sveta. "Dokumenty veľkého ruského filozofa sa vracajú domov," povedal diplomat Michail Pronin.
Putin Iľjina citoval vo svojom nedávnom výročnom prejave k národu. Ruský prezident vyzval na posilnenie armády a na kroky s cieľom zvrátiť dramatický pokles populácie.
Na žiadosť Moskvy dokumenty z Iľjinovej pozostalosti previezli do New Yorku v autobuse prenajatom OSN a koncom týždňa ich letecky prepravia do Ruska.
Po vyhostení zo Sovietskeho zväzu sa Iľjin usadil v Berlíne, kvôli odporu voči nacistickému režimu však prišiel o učiteľské miesto. V roku 1938 sa s finančnou podporou hudobného skladateľa Sergeja Rachmaninova z Nemecka presťahoval do Švajčiarska, kde pokračoval v práci.
Iľjin zomrel v roku 1954 v Zürichu. Zanechal desiatky nezverejnených prejavov a iných dokumentov. Okrem iného predpovedal pád sovietskeho komunizmu a napísal návrh postoviestkej ústavy. Iľjinove pozostatky v októbri 2005 previezli do Ruska a uložili v moskovskom kláštore.
"Vždy hovoril, že Sovietsky zväz je vo svojej vnútornej podstate nestabilný a predpovedal, že keď sa zrúti, nastane veľký chaos," povedal profesor ruskej literatúry na Vassar College, Alexis Klimoff.
Klimoff, ktorý skúmal archív, opísal Iľjina ako ruského vlastenca, so skeptickým postojom k vyhliadkam na demokraciu v Európe a Rusku. "Špecifické ideologické zafarbenie nie je v protiklade s tým, čo sa snaží robiť Putin," dodal.
O presun Iľjinovej pozostalosti zo Švajčiarska do Michiganu sa postaral Nikolaj Poltorackij, profesor ruského jazyka a jeden z prvých učiteľov Klimoffa. Dokumenty do USA previezli v roku 1965 po smrti Iľjinovej manželky.