Washington 21. mája (TASR) - Európske krajiny nepožiadali Spojené štáty, aby dali Iránu bezpečnostné záruky v rámci pripravovanej ponuky, ktorá má presvedčiť Teherán, aby obmedzil svoj jadrový program. Uviedla to dnes šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová.
Podľa niektorých diplomatov krajiny EÚ žiadajú, aby USA podporili určitý bezpečnostný rámec na rozhovoroch s Iránom napriek trvaniu Washingtonu na tom, že žiadne bezpečnostné záruky Teheránu dávať nebude.
"Nepožiadali nás o poskytnutie bezpečnostných záruk," povedala Riceová pre televíziu Fox News.
Americkí činitelia uvádzajú, že sa sústreďujú na nájdenie diplomatického riešenia sporu okolo iránskeho jadrového programu. Odmietajú však vylúčiť možnosť vojenského útoku pre zastavenie vývoja atómových zbraní, z ktorého Irán obviňujú. Teherán trvá na tom, že má záujem výlučne o výrobu jadrovej energie.
Trojica krajín EÚ - Británia, Nemecko a Francúzsko - viedla niekoľko rokov rozhovory s Iránom, ktoré nepriniesli výsledky. Po tom, ako USA tento mesiac nepresadili v Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu hroziacu Iránu sankciami, začali európske krajiny pripravovať pre Teherán nový balík stimulov vyvážený hrozbou sankcií, ak nezastaví program obohacovania uránu.
Aj keď USA nechcú Iránu ponúknuť vlastné bezpečnostné záruky, európske krajiny môžu podľa politických analytikov stále nájsť riešenie obsahujúce určitú formu bezpečnostných prísľubov Teheránu.
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier dnes po rozhovoroch v Kuvajte oznámil, že vlastnú iniciatívu v rámci snahy vyriešiť krízu odštartujú aj krajiny Perzského zálivu, ktorých regionálnej združenie vyšle delegáciu do Teheránu.
Arabské krajiny v Perzskom zálive vyjadrili zdržanlivo obavy v súvislosti s jadrovým programom Iránu. Do jeho sporu so Západom sa však nezapájali s cieľom nepohnevať si silného suseda a nevytvoriť medzi svojimi obyvateľmi dojem, že sa stavajú na stranu nemoslimských krajín proti islamskej republike.