Belehrad/Podgorica 21. mája (TASR) - Volebná účasť hlasujúcich v čiernohorskom referende o nezávislosti je vysoká, kým susedné Srbsko sleduje vývoj udalostí s rezignáciou.
Ide o rozhodnutie Čiernohorcov, do ktorého Srbi nemôžu zasiahnuť. Náladu v Srbsku charakterizuje rezignovaný postoj s prímesou horkosti.
"Je to historický deň pre Čiernu Horu, deň, ktorý splní 88-ročnú požiadavku na nezávislosť," uviedol Dragan Perovič, železničiar z Podgorice.
"Čierna Hora rozhoduje za nás o našom osude," uviedol analytik Boško Jakšič v komentári uverejnenom v srbskom denníku Politika. Podľa neho môže byť výsledok čiernohorského referenda o nezávislosti posledným klincom do rakvy krajiny, ktorá sa kedysi nazývala Juhosláviou. "Možno prišiel čas pochovať minulosť, raz a navždy," uzavrel Jakšič.
Iní však vyjadrili viac rozhorčenosti. "Nechajte Čiernu Horu, nech si ide, toto manželstvo aj tak nikdy nefungovalo," uviedla 29-ročná belehradská ekonómka Danka Krivokuča v súvislosti s voľnou úniou Čiernej Hory a Srbska.
Malá hornatá Čierna Hora ostala ako tradičný spojenec Belehradu ako jediná v štátnom zväzku s Srbskom aj po krvavom rozpade Juhoslávie na začiatku 90. rokov. Ich vzťahy však neskôr ochladli po tom, ako v Čiernej Hore prevládla separatistická tendencia, ktorá vyvrcholila v dnešnom referende o nezávislosti.
Ešte pred hlasovaním vyzvali srbské úrady a cirkevní lídri Čiernohorcov, aby od referenda upustili. Poukázali na hlboké historické, náboženské i tradičné väzby medzi oboma republikami. Srbský premiér Vojislav Koštunica hovoril o "vzájomnosti...hlboko preplietajúcej životy" oboch národov.
Pre státisíce Srbov, ktorí pochádzajú z Čiernej Hory, je táto vzájomnosť veľmi reálna. Slobodan Bulatovič (61) nestratil silný čiernohorský prízvuk ani po 40 rokoch prežitých v Srbsku, kde študoval, oženil sa a založil rodinu. Pravidelne navštevuje svoje rodné mesto Bijelo Polje na severe Čiernej Hory, kde žije jeho sestra a mnoho ďalších príbuzných.
"Je to ako by ste mali srdce na jednom, a dušu na inom mieste...S nezávislosťou sa postaví aj hranica, a s ňou nové bariéry. Ale môže človek oddeliť svoje srdce od duše?" pýta sa Bulatovič, ktorý v Belehrade podniká v oblasti cestovného ruchu.
Zvýšila sa aj pravdepodobnosť, že prípadná secesia Čiernej Hory ešte viac oslabí už aj tak nestabilnú menšinovú Koštunicovu vládu, podľa ktorej má únia väčšie šance na vstup do EÚ.
Strategická pozícia Srbska na Balkáne sa však značne zmení, ak sa 620-tisícová Čierna Hora oddelí. Osemmiliónové Srbsko sa cez jedinú noc môže zmeniť na vnútrozemskú krajinu čeliacu nutnej transformácii armády a námorníctva.