Zrejme to bude vnímané ako podpora voličov pre jeho neústupnú politiku voči Turecku a odmietanie plánu OSN na opätovné zjednotenie rozdeleného ostrova.
Po sčítaní 62 percent hlasov cyperských Grékov viedla vládnuca komunistická Pokroková strana pracujúceho ľudu Cypru (AKEL) s 31,5 percentami hlasov. Tesne za ňou bolo opozičné pravicové Demokratické zhromaždenie (DISY) s 30,6 percenta hlasov.
Za prezidentovu centristickú Demokratickú stranu (DIKO), ktorá patrí k vládnucej koalícii, podľa predbežných výsledkov hlasovalo 17,6 percenta voličov. Pri posledných voľbách (2001) dostala 14,8 percenta hlasov.
Konečné výsledky volieb sa očakávajú okolo 20.00 h.
O obsadení 56 kresiel v Snemovni reprezentantov mohlo rozhodovať vyše 500.000 dospelých obyvateľov malej ostrovnej krajiny v Stredozemnom mori. Hoci hlasovanie je povinné, účasť na voľbách dosiahla 87,9 percenta, čo je mierny pokles oproti 91,7 percenta v roku 2001.
Vzhľadom na prezidentský systém vládnutia nebude mať výsledok volieb priamy dopad na vládu Papadopulosa, je však testom popularity úradujúceho kabinetu.
Papadopulosova vláda varovala, že môže zablokovať rozhovory o vstupe Turecka do EÚ. Prezident značnou mierou prispel k tomu, že cyperskí Gréci odmietli plán OSN na opätovné zjednotenie ostrova krátko pred jeho vstupom do únie. Plán, ktorý naopak schválili obyvatelia tureckej časti Cypru, podporovalo aj konzervatívne DISY.