"Je to historicky prvý český armádny kaplán, ktorý bude pôsobiť v arabskom svete," uviedol pre TASR vedúci duchovnej služby v českej armáde Tomáš Holub. Na misii Trvalá sloboda, ktorá je súčasťou boja proti terorizmu, sa zúčastní 250 českých vojakov.
Duchovných v armáde podľa Holuba vyhľadávajú nielen veriaci, ale aj ateisti. Vojaci s ním môžu riešiť nielen náboženské otázky, ale predovšetkým osobné problémy. Kaplán v Kuvajte musí rátať s tým, že bude vykonávať službu v moslimskom prostredí a bude pre neho oveľa ťažšie nadviazať kontakt s obyvateľstvom.
"Obyvatelia príliš nerozoznávajú duchovných od ostatných vojakov. Ak potrebujú pomoc, náboženské nevraživosti idú bokom. Navyše kaplán nebude mať kontakt s miestnym obyvateľstvom. V náboženských podmienkach tohto sveta je to vlastne nemožné," dodal Holub, ktorý pôsobil ako prvý vojenský kaplán v českom prápore IFOR v Bosne.
Služba v Kuvajte bude zrejme podľa Holuba ťažšia. Nielen pre veľkú vzdialenosť od ČR, keď sa môže u vojakov prejaviť túžba po domove, ale predovšetkým preto, že na rozdiel od Balkánu táto misia nemá iba mierový charakter. "Kaplán bude musieť byť blízko vojakom v krízových situáciách. Nepríjemné je, že sa vlastne nevie, do akých situácií sa vojaci tejto misie dostanú," poznamenal Holub. Úlohou českých vojakov bude chrániť organizačný štáb v Kuvajte. Chemici sú pripravení zapojiť sa aj do likvidácie zbraní hromadného ničenia, spolupracovať budú s nemeckými kolegami.
Vojenskí duchovní pôsobia v českej armáde od roku 1996. Táto služba vznikla po dohode vedenia armády s Českou biskupskou konferenciou a dohľad nad ňou má brniansky biskup Vojtech Cikrle. V súčasnosti má armáda 13 kaplánov z cirkvi rímskokatolíckej, českobratskej evanjelickej, cirkvi bratskej, československej cirkvi husitskej a adventistov siedmeho dňa. Vojenskí duchovní pôsobia vo všetkých zložkách armády: v pozemných silách, letectve, logistike a v Hradnej stráži.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk pel