Tento počet predstavuje necelých 5,5 percenta celkového obyvateľstva EÚ. Vyplýva to z údajov z roku 2004, ktoré dnes zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat.
Najväčšie percento cudzincov má Luxembursko (38,6 percent) nasledované Lotyšskom (22,2 percent) a Estónskom (20 percent). V žiadnom ďalšom štáte EÚ nepresahuje podiel cudzincov desať percent celkového obyvateľstva a v 12 krajinách je to menej ako päť percent. Na Slovensku tvoria cudzinci 0,6 percenta obyvateľstva, čo je najnižší podiel v rámci EÚ.
Väčšina z cudzincov žijúcich v EÚ pochádza z nečlenských krajín. Neplatí to však pre Luxembursko, kde sú najpočetnejšou skupinou Portugalčania, pre Belgicko s talianskou komunitou, Írsko s britskou komunitou a Cyprus s gréckou komunitou. Najpočetnejšou národnosťou žijúcou na Slovensku sú Česi, v ČR sú najpočetnejší Ukrajinci, v Nemecku, Dánsku a Holandsku Turci, v Španielsku Ekvádorčania, vo Francúzsku Portugalčania, v Taliansku je najviac Albáncov a v Maďarsku Rumunov.
Podiel cudzincov sa v roku 2004 v porovnaní s rokom 1990 zvýšil takmer vo všetkých členských krajinách EÚ. Najväčší nárast zaznamenali Luxembursko, Grécko a Španielsko. Naopak k poklesu došlo v Belgicku a Lotyšsku.
Z vekového hľadiska tvoria 41 percent cudzincov osoby vo veku 20-39 rokov a 20 percent osoby mladšie ako 20 rokov. Len deväť percent cudzincov je starších ako 65 rokov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab