Varšava 18. marca (TASR) - Poľsko uvalí vízovú povinnosť voči Rusku, Ukrajine a Bielorusku 1. augusta 2003. Zavedenie víz je podľa poľskej tlače jednou z podmienok Európskej únie v rámci kapitoly Vnútornej politiky a spravodlivosti, ktorá by mala byť uzavretá ešte za španielskeho predsedníctva a prichádza približne s dvojročným oneskorením.
V súčasnosti prekračuje 1244 km dlhú východnú hranicu približne 14 miliónov osôb ročne. Po zavedení vízovej povinnosti sa očakáva dramatický pokles prekročení na jeden milión (odhaduje sa, že 70 percent tvoria priekupníci), čo je ale približne štvornásobok počtu víz vydávaných pre zvyšok sveta. Hoci Poľsko výrazne vystupuje za neuplatňovanie zásady reciprocity hlavne v rozhovoroch s Ukrajinou, napriek tomu je nepravdepodobné, že by k vzájomnej vízovej povinnosti nedošlo. Oznámenie o vízovej povinnosti bolo prijaté pokojne zo strany vlád dotknutých krajín. Na druhej strane v samotnom Poľsku sa hovorí o "odvracaní sa chrbtom" a strate úlohy "mostu medzi Západom a Východom".
V súvislosti s prípravami sa onedlho začne propagačná kampaň dlhodobých víz umožňujúcich viacnásobný vstup. Mali by pribudnúť nové konzulárne pracoviská, zmodernizovať doteraz fungujúce, posilní sa personálne vybavenie konzulátov, na ministerstve (spolu ide asi o 200 pracovníkov) a do budúcnosti sa ráta s budovou informačného systému na obsluhu vydávania víz. V súvislosti s posunutím Schengenskej hranice sa predpokladajú investície do budovy strážnych veží, školenie pracovníkov a technické vybavenie - spolu približne 400 miliónov zlotých (100 mil. euro). Nepriepustnosť východnej hranice v súčasnosti je vysoká, o čom svedčí fakt, že zo strany Nemcov bolo Poliakom vrátených len 2500 nelegálnych migrantov (Rakúsku až 17 tisíc).