Suva 18. mája (TASR) - Fidžijský nacionalistický líder Laisenia Qarase dnes zložil prísahu do rúk prezidenta Ratua Jusefu Iloila a začal druhé päťročné obdobie na poste premiéra rasovo rozdelenej krajiny v južnom Pacifiku.
Qarase, zástupca domorodého obyvateľstva, v nedávnych voľbách len tesne zvíťazil nad svojím rivalom, etnickým Indom Mahendrom Chaudhrym. Premiér vyjadril očakávanie, že nový kabinet bude vymenovaný v pondelok.
Týždňové parlamentné voľby, ktoré trvali od 6. do 13. mája, sprevádzali obavy, že víťazstvo Qaraseho by mohlo znamenať pokračovanie nestability na Fidži vzhľadom na jeho ostrý spor so šéfom armády Frankom Bainimaramom. Možnosť víťazstva labouristického vodcu Chaudhryho zase vyvolávalo obavy z nového pokusu o prevrat.
Qarase prísahu zložil krátko po tom, čo volebná komisia potvrdila, že jeho strana Soqosoqo Duavata ni Lewenivanua (SDL) získala v 71-člennom parlamente 36 kresiel. Chaudhryho strana získala 31 mandátov.
Chaudhryho zvolili v roku 1999 za prvého indického premiéra Fidži. Rok nato ho pri ozbrojenom prevrate zvrhli domorodí nacionalisti. Spolu s ministrami ho 56 dní držali ako rukojemníka v parlamente. Po zásahu armády sa stal predsedom vlády Qarase, ktorého pri moci potvrdili posledné voľby v roku 2001.
Šéf ozbrojených síl Bainimarama, ktorý Qaraseho opakovane kritizoval za omilostenie účastníkov prevratu z roku 2000, vyzval nezávislých poslancov, aby podporili labouristov. Obvinil Qaraseho, že ho chce nahradiť novozélandským dôstojníkom. "Toto sa nestane. Fidžijské ozbrojené sily to nedovolia," vyhlásil. Nový Zéland však Bainimaramove tvrdenia poprel s tým, že žiadnu takúto žiadosť z Fidži nedostal.
Domorodí Fidžijčania tvoria 51 percent z 900.000 obyvateľov súostrovia. Obávajú sa, že vplyv 44-percentnej menšiny Indov, ktorí dominujú v hospodárstve s prevahou produkcie cukru a cestovného ruchu, sa odrazí aj na ich politickej moci. Od roku 1987 došlo v krajine k trom vojenským prevratom.