Podgorica 17. mája (TASR) - Čiernohorský premiér Milo Djukanovič dnes obvinil Srbsko, že zasahovaním do nadchádzajúceho referenda o nezávislosti "robí rovnaké chyby" ako počas krvavého rozpadu bývalej Juhoslávie.
"Hegemonistická politika Srbska pripomína tú, akú viedlo v 90. rokoch voči Chorvátsku a Bosne," vyhlásil Djukanovič počas posledného televízneho duelu s opozičným lídrom Predragom Bulatovičom pred nedeľňajším referendom.
Bulatovič stojí na čele Bloku za Srbsko a Čiernu Horu, ktorý presadzuje zachovanie voľnej únie medzi oboma štátmi.
"Srbsko sa nepoučilo... Neochráňte Srbov v Čiernej Hore pred Čiernou Horou, lebo sme videli, ako ste bránili Srbov v Chorvátsku a Bosne," uviedol Djukanovič v súvislosti s krvavým vojenským konfliktom, ktorý sprevádzal rozpad Juhoslávie. O život v ňom prišlo najmenej 200.000 ľudí.
Srbské úrady varovali Čiernohorcov, že ak krajina vyhlási nezávislosť, medzi bývalými balkánskymi spojencami sa ustanovia pevné a striktné hranice. Srbsko ďalej zavedie colné poplatky a päťnásobne zvýši poplatky na školách pre čiernohorských študentov v Belehrade. Zvýšenie poplatkov sa dotkne aj tých, ktorí sú v srbskej metropole odkázaní na zdravotnú starostlivosť.
Premiér Djukanovič obvinil Srbsko, že sa snaží Čiernohorcov vydesiť a tak ich ovplyvniť, aby hlasovali proti nezávislosti.
Opozičný líder Bulatovič odmietol všetky obvinenia predsedu čiernohorskej vlády s tým, že Djukanovič "šíri protisrbskú hystériu v Čiernej Hore". Ako dodal, ani on nesúhlasí s tým, aby sa Srbsko miešalo do vnútorných záležitostí krajiny, cituje srbská agentúra Beta.
Obaja lídri, ktorí sa počas televízneho duelu nezhodli ani v jednej z položených otázok, uviedli, že sa cítia byť Čiernohorcami.
Referendum o nezávislosti Čiernej Hory sa uskutoční v nedeľu 21. mája. Podľa pravidiel, ktoré medzi oboma tábormi dojednal osobitný vyslanec EÚ Miroslav Lajčák, plebiscit bude platný, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina registrovaných voličov. Čierna Hora bude môcť nezávislosť vyhlásiť, ak sa kladne vysloví najmenej 55 percent hlasujúcich.
Európska únia dnes uviedla, že je pripravená na sprostredkovanie bližších vzťahov i prípadného vstupu nezávislej Čiernej Hory do bloku 25 štátov. Oficiálny postoj únie je neutrálny a má záujem na ustálení vzťahov medzi Podgoricou a Belehradom bez ohľadu na výsledok referenda.
Podľa názoru predstaviteľov EÚ však Brusel upustil od pravidla "žiadne nové štáty" na Balkáne. Únia sa priklonila k presvedčeniu, že nezávislosť je nevyhnutná a bude najlepšie, keď sa k nej dospeje rýchlo.
Slovenský diplomat Lajčák vyjadril presvedčenie, že budú obe strany akceptovať výsledok referenda. "Je to otvorený boj. Obe strany veria, že môžu vyhrať," povedal Lajčák.
Na otázku, či EÚ okamžite uzná nezávislosť Čiernej Hory, keď sa za ňu vysloví viac ako 55 percent voličov, Lajčák uviedol, že Brusel vyčká na výsledok rokovaní medzi lídrami Belehradu a Podgorice.