Podgorica 17. mája (TASR) - V Čiernej Hore sa 21. mája uskutoční referendum, v ktorom voliči rozhodnú, či krajina zostane v štátnom zväzku so Srbskom, alebo či vyhlási nezávislosť.
Prinášame možné scenáre v prípade hlasovania za nezávislosť:
-- Únia Srbsko a Čierna Hora (SČH) bude rozpustená. Srbsko sa stane nástupníckym štátom, ktorý prevezme všetky práva a povinnosti zväzku, napríklad kreslo v OSN.
-- Čierna Hora - ako krajina, ktorá sa oddelila - bude musieť požiadať o členstvo vo všetkých medzinárodných organizáciách.
-- Srbsko musí uznať výsledky referenda. Možnosť plebiscitu po trojročnom moratóriu je zakotvená v charte o vzniku SČH z roku 2003.
-- V častiach Čiernej Hory kde Srbi tvoria väčšinu môže dôjsť k nepokojom. Srbi tvoria asi 32 percent čiernohorskej populácie a sú rozhodne proti oddeleniu od Srbska.
-- Rokovania EÚ so SČH o prípadnom členstve v únii sa začali na jeseň 2005 systémom dvoch koľají. Ten zohľadňuje rôzne ekonomické systémy republík, aby rozdelenie nemalo skutočný dopad na technické aspekty rozhovorov.
-- Snahy Čiernej Hory o členstvo v EÚ by sa však spomalili, keďže krajina by musela počkať na oficiálne medzinárodné uznanie.
Stúpenci nezávislosti tvrdia, že cesta do Európy by sa zrýchlila, keďže Čierna Hora by nebola trestaná za nedostatočnú spoluprácu Srbska s haagskym tribunálom OSN. EÚ kvôli slabej spolupráci začiatkom mája zastavila rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode so SČH.
-- Obe republiky majú rôzne meny, obchodné a colné zákony. Na delenie zostalo len málo spoločného majetku, hlavne budovy ambasád. Čierna Hora by musela financovať vlastnú obranu a diplomaciu, ako aj vytvoriť armádu.