Caracas 16. mája (TASR) - Venezuelská armáda uvažuje o predaji svojich bojových stíhačiek F-16 americkej výroby ďalšej krajine, možno Iránu. Dnešné vyhlásenie Caracasu je reakciou na krok Washingtonu, ktorý v pondelok zakázal predaj zbraní do Venezuely pre jej nedostatočnú podporu vojny proti terorizmu.
Informoval o tom 16. mája generál Alberto Muller, hlavný vojenský poradca venezuelského prezidenta Huga Cháveza. Ten podľa vlastných slov odporučil ministrovi obrany, aby Venezuela zvážila možnosť predaja svojich 21 strojov F-16 ďalšej krajine.
Podľa Mullera by bolo užitočné "zvážiť možnosti rokovaní s Iránom o predaji týchto lietadiel". Dodal, že ozbrojené sily Venezuely plánujú nahradiť stroje F-16 novými strojmi. Armáda podľa Mullera uvažuje o nákupe ruských lietadiel Suchoj Su-35, ktoré je "momentálne najlepšou bojovou stíhačkou na svete".
Uvalenie zbrojného embarga na Venezuelu, jedného z najvýznamnejších dodávateľov ropy USA, oznámilo v pondelok ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone. Podľa názoru americkej diplomacie ľavicová vláda venezuelského prezidenta Cháveza poskytuje bezpečné útočisko dvom hlavným ľavicovým povstaleckým skupinám v Kolumbii. USA sa tiež obávajú priateľských vzťahov Cháveza s Kubou a Iránom, dvoma krajinami, ktoré podľa Washingtonu sponzorujú terorizmus.
Chávez v pondelok opakovane vyjadril podporu Iránu v spore so Západom ohľadne jeho jadrovej technológie. Ako uviedol, vojenský zásah proti Teheránu zo strany USA by bol šialenstvom. Venezuelský prezident počas pondelkovej návštevy Londýna označil amerického prezidenta Georgea W. Busha za "genocídneho zabijaka" a autora "najhorších zločinov proti ľudskosti". Hugo Chávez, ktorého v nedeľu prijal kontroverzný starosta Londýna Ken Livingstone, povedal, že vojna v Iraku je "Vietnam 21. storočia". Zároveň dodal, že neverí, že sa Irán pokúša vyvinúť jadrový arzenál.
Chávezovi sa na nedeľňajšej konferencii britských a latinskoamerických ľavičiarov dostalo "privítania ako hrdinovi". S premiérom Tonym Blairom, ktorého označil za "imperialistickú figúrku" a "hlavného spojenca Hitlera" v súvislosti s britskou podporou vojny v Iraku, sa však nestretol.