SME

V Belfaste sa po takmer štyroch rokoch zišiel severoírsky parlament

Belfast 15. mája (TASR) - Severoírsky regionálny parlament sa dnes zišiel po prvý raz po takmer štyroch rokoch v rámci snáh politických rivalov prekonať ...

Belfast 15. mája (TASR) - Severoírsky regionálny parlament sa dnes zišiel po prvý raz po takmer štyroch rokoch v rámci snáh politických rivalov prekonať desaťročia nenávisti a nedôvery a dospieť k dohode o spoločnej vláde.

Zasadanie však zatienilo zabitie katolíckeho tínedžera protestantským gangom. Michael McIlveen (15) je doteraz poslednou z viac ako 3600 obetí konfliktu. Jeho pohreb je naplánovaný krátko po zasadaní parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predsedníčka zboru Eileen Bellová na úvod zasadanie vyzvala všetkých 108 poslancov, aby povstali a uctili si chlapca minútou ticha. "Tragické udalostí nedávnych dní nám opäť ukázali, ako zúfalo obyvatelia Severného Írska potrebujú novú víziu rovnako zdieľanej spoločnosti," povedala Bellová.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva sa však, že pokrok bude pomalý. Severoírski poslanci majú šesť mesiacov na dohodu o zložení provinčnej vlády pred letnou prestávkou a následným konečným termínom, ktorým je 24. november.

V prípade, že sa dohodu nepodarí uzavrieť ani do novembrového termínu, Británia a Írsko pohrozilo zrušením parlamentu v Stormonte a pokračovaním priamej vlády Londýna s väčšou účasťou Dublinu.

Britský minister pre záležitosti Severného Írska Peter Hain poslancov pred zasadaním varoval, že trpezlivosť občanov sa končí. Poznamenal, že za uplynulého 3,5 roka poberali priemerný ročný plat 85.000 libier (asi päť miliónov Sk) "za to, že nerobili svoju prácu". Hain zdôraznil, že novembrový termín je pevný a apeloval na obe strany: "Zoberte moje právomoci a robte prácu, na ktorú ste boli zvolení."

SkryťVypnúť reklamu

Severoírske zhromaždenie vytvorili na základe mierovej dohody z apríla 1998. Na základe veľkonočnej dohody mali írski nacionalisti a probritskí unionisti vytvoriť spoločnú vládu pre riadenie záležitostí provincie. Parlament je považovaný za kľúčový prvok pre udržanie mieru po troch dekádach sektárskeho konfliktu.

Zbor však nikdy nezačal riadne pracovať a jeho činnosť zastavili v októbri 2002 po škandále okolo špionáže zo strany Írskej republikánskej armády (IRA). Británia následne obnovila priamu vládu nad Severným Írskom.

Londýn a Dublin sa začiatkom tohto roku dohodli na opätovnom zvolaní parlamentu v rámci nového pokusu primať politických oponentov k dohode na vláde. Táto úloha je však ťažká.

Po mierovej dohode z roku 1998 sa popularita jej umiernených tvorcov znížila na úkor radikálnejších strán - spojenca IRA, strany Sinn Féin, ako aj probritskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) - čo dosiahnutie dohody o spoločnej vláde takmer znemožňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Líder DUP, protestantský klerik Ian Paisley, odmieta so Sinn Féin hovoriť, nieto ešte sedieť s ňou v jednej vláde, kým sa IRA nadobro nevzdá násilia. Paisley o tom nie je presvedčený napriek minuloročnému prísľubu IRA, že tak urobí, ako aj pozitívnym správam komisie pre prímerie.

V snahe prelomiť patovú situáciu Sinn Féin minulý týždeň nominovala Paisleyho na post prvého ministra (premiéra) a svojho lídra Martina McGuinnessa za vicepremiéra. Vzhľadom na Paisleyho dlhodobé a ostré nepriateľstvo voči republikánom sa však od návrhu Sinn Féin neočakáva veľký pokrok.

Predseda Sinn Féin Gerry Adams varoval, že jeho strana by sa mohla zo zhromaždenia stiahnuť dlho pred 24. novembrom v prípade, že DUP bude vetovať spoločnú vládu.

Paisley však vyhlasuje, že neustúpi, kým sa IRA nerozpustí a kým Sinn Féin nebude akceptovať autoritu prevažne protestantskej policajnej jednotky v provincii. Splnenie týchto požiadaviek sa zdá byť príliš veľkou prekážkou, ktorú Sinn Féin a IRA do novembrového termínu zrejme neprekoná.

SkryťVypnúť reklamu

Politici oboch strán sa zhodujú na jednej veci: zabitie McIlvena z 8. mája ukazuje, ako veľmi zostáva spoločnosť rozdelená napriek prímeriam IRA a protestantských polovojenských jednotiek z 90. rokov.

Prímeria síce obmedzili politicky motivované násilnosti na minimum, neprispeli však k odstráneniu hlboko zakorenenej nenávisti.

McIlveen podľahol zraneniu mozgu po tom, čo ho gang protestantov v meste Ballymena po kilometrovej naháňačke vohnal do slepej uličky, kde ho zbil bejzbalovými palicami. Jeden z priateľov zabitého minulý rok prežil podobný útok, keď mu protestanti vyrezali nožom na hruď symbol britskej vlajky.

Po McIlvenovom zabití sa jeho protestantskej priateľke vyhrážali smrťou školáčok, ktoré jej hrozili palicami keltského športu camogie, ktorý v oblasti hrajú len katolíci.

SkryťVypnúť reklamu

Ballymena je prevažne protestantské mesto a bašta stúpencov Paisleyho. V Severnom Írsku viac ako 90 percent 1,7-miliónovej populácie žije vo výlučne protestantských alebo výlučne katolíckych oblastiach - čiastočne je to prevencia pred útokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 070
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 589
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 161
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 635
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 615
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu