Podľa predstaviteľa Zväzu pravicových síl v ruskej Štátnej dume Borisa Nemcova "Putin sa snaží oslobodiť od vládnych byrokratov", pretože sú prekážkou ním zamýšľaných reforiem. Skutočnosť, že až na exministra jadrovej energetiky Jevgenija Adamova všetci odvolaní činitelia boli vymenovaní na iné posty, je podľa Nemcova znakom reformy "po Putinsky", teda snahy o kompromisy.
"Myslím, že armáda mala šťastie," komentoval vymenovanie Sergeja Ivanova na post ministra obrany líder ruských komunistov Gennadij Ziuganov. Ako dodal, nový minister má progresívne názory a môže zastaviť úpadok armády.
Rekonštrukciu vlády privítal aj večný kritik ruskej výkonnej moci, líder ruských nacionalistov Vladimir Žirinovskij. Podľa jeho slov celá vláda mala padnúť už vlani. "Polovica (ministrov) mala už sedieť vo väzení," podčiarkol Žirinovskij.
Za veľké a nečakané prekvapenie označili zmeny na ministerských postoch a v ruskej armáde nielen politici, ale aj médiá. Podľa ruskej televíznej stanice NTV ide o "kádrovú revolúciu" a splnenie neoficiálneho sľubu Putina svojmu predchodcovi Borisovi Jeľcinovi, že vládu nechá pracovať rok bez zmien. Médiá i členovia parlamentu potvrdili, že o zmenách vopred nevedeli.
Boris Nemcov je dokonca presvedčený o tom, že o plánovanej rekonštrukcii nevedeli ani členovia vlády. "Keď sa u nás v Rusku uskutočňujú kádrové zmeny, je to vec štátneho tajomstva a vedia o nich len dve až tri osoby," vysvetlil líder Zväzu pravicových síl v dolnej komore parlamentu.
Ruská štátna televízna stanica ORT v súvislosti so zmenami vo vláde ocenila, že "v krajine sa prvýkrát (v silových rezortoch) zavádza systém občianskej kontroly", obvyklý na Západe.
Napriek tomu, že nový minister obrany Ruskej federácie Sergej Ivanov i nový šéf rezortu vnútra Boris Gryzlov sú civilistami, v prípade Ivanova to úplne neplatí. Podľa ruských médií má Ivanov za sebou dlhoročné pôsobenie v rozviedke sovietskej KGB, ktorou prešiel aj prezident Putin.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem