Nemocnice a charita žiadajú zavedenie prísnejších pravidiel voči poslancom. V prípade, že budú naďalej absentovať na rokovaniach slovenského parlamentu, má im predseda NR SR siahnuť na platy a venovať ich liečebným domom a ústavom.
Denníku SME to potvrdilo šesť nezávislých inštitúcií. Ekonomický námestník Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch Miroslav Černý zároveň povedal, že by rád videl konečne aj Lexov plat.
Bývalý šéf SIS Ivan Lexa sa v októbri 1999 obrátil na šéfa parlamentu Jozefa Migaša s požiadavkou, aby bol jeho poslanecký plat v období jeho absencií odosielaný práve na účet detskej nemocnice na bratislavských Kramároch.
Tvrdil, že na rokovaniach zákonodarného zboru sa nemôže zúčastňovať, pretože má po skončení polročnej väzby problémy s natrhnutou šľachou na nohe a s vysokým krvným tlakom. O pár týždňov ušiel do zahraničia.
Migaš po troch mesiacoch Lexovej ďalšej neprítomnosti poslancov plat pozastavil, ale na charitu nešlo nič.
„Na deväťdesiatdeväť percent sme ho nedostali,“ povedal nám Miroslav Černý a skonštatoval, že šesťdesiattisíc mesačne by im určite pomohlo. „Prečo to neprišlo, ale ani prečo určil Lexa práve nás, nemám šajnu.“
Na otázku, či by tú sumu od Lexu, ktorý je stíhaný za viaceré trestné činy, jeho nemocnica pokojne prijala, reagoval: „Kým nie je odsúdený, je čistý ako ľalia. V tomto chceme byť aj my čistí. A opakujem, bodlo by nám to. Tak ako platy ďalších poslancov absentérov.“
Odobranie platu absentujúcim poslancom je však komplikovanou záležitosťou. Muselo by sa riešiť novelizáciou rokovacieho poriadku, s ktorou prišiel už v apríli 2001 Ivan Šimko, ale poslanci ju neposunuli ani do druhého čítania.
Mohla by to riešiť novelizácia o platových podmienkach zákonodarného zboru – ani tu však nie je šanca na úspech. V takejto otázke boli poslanci pred rokom ochotní rokovať len kvôli diskusii o doživotnej rente po odchode na poslanecký dôchodok.
Tá mala predstavovať pre každého poslanca tridsaťtisíc korún – stačilo by mu v parlamente stráviť dve volebné obdobia.
(dam)