
O niekoľko mesiacov sa oddelila aj jedálenská časť - vyšiel zákaz obedovania novinárov v priestoroch pre politikov a boli vykázaní do priestorov pre zamestnancov NR SR.

O pár týždňov vyšiel príkaz na zamedzenie pohybu novinárov v parlamentnom salóne prepojenom s rokovacou sálou. Niektorí poslanci zistili, že odtiaľ uniká množstvo informácií.

V roku 1994 vydala Kancelária NR SR prísny zákaz fotografovania poslancov z balkóna rokovacej sály. Urobila tak preto, že ktosi odtiaľ odfotografoval spiacich poslancov a fotografiu zverejnil.
Poslanci slovenského parlamentu v utorok prvý raz v histórii neschválili program svojej schôdze. Po prezentácii nezostala v rokovacej sále zo stopäťdesiatich zákonodarcov ani sedemdesiatšesťčlenná väčšina, parlament nebol uznášaniaschopný a prvý pokus začať marcovú schôdzu stroskotal.
Podozrenie, že poslanci po zapísaní na prezenčnú listinu z NR SR odchádzajú, sa potvrdilo. Ako volení zástupcovia ľudu pritom požívajú výhody, o akých sa bežným smrteľníkom nesníva.
Oni tvrdia, že na výkon svojej funkcie nemajú vytvorené adekvátne podmienky.
Nevýhody, o ktorých poslanci hovoria
Poslancom nevyhovuje málo pestrá strava v parlamentnom bufete a skutočnosť, že tam musia stáť v rade s novinármi a zamestnancami budovy.
Otravujú ich aj nevyhovujúce podmienky na občerstvenie v poslaneckom salóniku, ktoré je rýchle len v prípade ponuky malinoviek a sódy.
Prekáža im klimatizácia v rokovacej sále, ktorej vinou majú problémy s dýchacími cestami, a osvetlenie, z ktorého ich bolia oči.
Sťažujú sa na štandard v poslaneckej ubytovni a na to, že niektorí nemajú samostatné izby a bývajú vo dvojiciach.
Roztrpčuje ich, že dolná časť priľahlej reštaurácie Parlamentka nie je stavaná na ich účely a uvítali by jej prerobenie na pracovnú kaviareň, kde by mohli organizovať dôležité tlačové besedy.
Výhody pre poslaneckých pánov a dámy
Pre poslancov pritom štát ročne vyčlení približne dvestoosem miliónov korún, jeden zákonodarca vyjde daňových poplatníkov asi na 1,4 milióna.
Jeho mesačný plat dosahuje výšku trojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve, čo je momentálne 34 300 korún.
Mimobratislavský poslanec má k tomu mesačné paušálne náhrady vo výške osemdesiatich percent platu – 27 440 korún, poslanec z hlavného mesta dostane navyše sedemdesiat percent platu – 24 010 korún.
Od januára 2001 môže mať navyše každý zákonodarca asistenta, ktorému prináleží mesačná odmena dvadsaťsedemtisíc korún a štát mu platí aj kanceláriu v rovnakom finančnom rozmedzí.
Predseda parlamentu má na dôvažok každý mesiac nárok na funkčný príplatok pätnásťtisíc korún, podpredseda NR SR dostane desaťtisíc korún, predseda výboru päťtisíc korún a podpredseda výboru dvetisícpäťsto korún.
Poslancom sú k dispozícii desiatky strážnikov, šoférov, kuchárov, bufetárov, záhradníkov, spojovateliek, kuričov a majstrov, o ich servis sa stará tlačový, legislatívny a ekonomický odbor Kancelárie NR SR, spisová služba a knihovník.
Napriek tomu parlamentným poslancom dôveruje len štrnásť percent občanov. Zvyšok im vyčíta neznalosť navrhovaných zákonov, nekonzultovanie predkladaných návrhov a nedisciplinovanosť.
Najnedisciplinovanejší z HZDS a SNS
Taliansky premiér Silvio Berlusconi daroval šiestim najpracovitejším poslancom svojej strany zlaté švajčiarske hodinky.
Predstavitelia HZDS hovoria, že v predchádzajúcom volebnom období ich klub neúčasť na hlasovaniach finančne postihoval – sto korún stála absencia pri hlasovaní o bežnom zákone, tisíc korún v prípade ústavného zákona alebo rozpočtu.
V tomto volebnom období od finančných postihov upustili – a tak patria zástupcovia HZDS spolu s SNS medzi momentálne najnedisciplinovanejších poslancov.
Deväťdesiatpäťpercentnú neúčasť na hlasovaniach má podľa zdrojov NR SR Ivan Lexa, deväťdesiatdvapercentnú Slota, osemdesiatpercentnú Prokeš, sedemdesiatpercentnú Malíková. Za ňou sú s približne sedemdesiatpercentnou neúčasťou Brhel, Kozlík, Krajči a Topoli.
Poslanci opozície tak vynechajú v priemere za jeden rokovací týždeň až šesťdesiatdeväť percent hlasovaní, koaliční asi pätnásť percent a nezávislí poslanci ignorujú každé druhé parlamentné hlasovanie.
V čase neprítomnosti im totiž stačí ospravedlnenka pre šéfa NR SR s odôvodnením „dôležitého rokovania“, „náročného programu“ alebo „lekárskej prehliadky“.
V kuloároch sa hovorilo, že Jozef Migaš odpúšťa pokuty a akceptuje dodatočné „odpustky“ aj v podobe borovičky. (dam)
Nevraživosť poslancov aj voči novinárom: Viac než polovicu súčasných poslancov trápi aj dotieravosť nepríjemných novinárov. Pred pár mesiacmi prišiel na celkom novátorskú myšlienku Tibor Cabaj – uvažoval o tom, aby robila parlamentných spravodajcov len tzv. novinárska šľachta.