Tokio 12. mája (TASR) - Environmentalisti majú možno radosť, ale japonské reštaurácie určite nie sú nadšené z toho, že Čína uvalila 5-percentnú daň na drevené paličky zvané waribaši, ktorými obyvatelia Ďalekého východu konzumujú svoje jedlá.
Obavy Číny z odlesnenia krajiny mali za následok 30-percentné zvýšenie cien u dodávateľov paličiek. Prudké zdraženie spôsobil aj nárast nákladov na surové drevo a prepravu, kvôli vyšším cenám pohonných hmôt, uviedli zástupcovia priemyslu. Cena jedného páru waribaši teraz predstavuje 1,6 jenu (približne 50 halierov).
Pre Japonsko, ktoré spotrebuje ročne asi 25 miliárd párov paličiek (čo je 200 párov na obyvateľa) je to doslova rana pod pás, pretože 97 percent paličiek dováža z Číny.
Predseda japonského dovozu tvrdí, že momentálna situácia ešte nepredstavuje akútnu hrozbu, no očakáva, že časom to bude stále čoraz. Niektorí sa dokonca obávajú, že čoskoro nebudú môcť z Číny dovážať žiadne paličky. Japonské noviny Mainiči a Nikon Keizai uviedli, že Čína plánuje ukončiť vývoz paličiek do Japonska už v roku 2008.
Japonci sa snažia minimalizovať náklady tým, že nakupujú bambusové paličky a zvažujú prejsť na nových dodávateľov z Vietnamu, Indonézie a Ruska.
Zástancovia ochrany životného prostredia považujú kroky Číny za správne a predpokladajú, že to povedie ku skoncovaniu s jednorazovými paličkami, ktoré spájajú s odlesňovaním a márnotratným spôsobom života.
Reťazec reštaurácií Marche Corp. už prešiel na plastikové paličky na viacero použití, ktoré ponúka vo všetkých 760 prevádzkach. Pre prípadných náročných zákazníkov ešte stále majú v skladoch k dispozícii aj drevené verzie waribaši. Ten, kto si prinesie do reštaurácie svoje vlastné paličky, dostane malú zľavu.
"Doteraz sme nezaznamenali žiadnu sťažnosť. Odpadu máme oveľa menej, čo je zaručene lepšie pre životné prostredie," uviedol hovorca spoločnosti.