Praha 11. mája (TASR) Obvodný súd pre Prahu 1 dnes vyslovil súhlas s návrhom Brita Malcolma Tuffina, aby ho za zranenie padajúcim vianočným stromom v Prahe počas vianočných trhov v decembri 2003 usporiadajúca agentúra Folk Art Production (FAP) a magistrát Prahy, ako majiteľ pozemku, odškodnili sumou 2,5 milióna Kč.
Šiesteho decembra 2003 silný poryv vetra na Staromestskom námestí v Prahe zlomil 25 metrov vysoký vianočný smrek. Zranenia utrpelo päť ľudí.
Najhoršie skončil práve Tuffin so zlomeninami stehenných kostí a zranenou chrbticou. Dnes 57-ročný Brit podstúpil viacero operácií a niekoľko mesiacov bol odkázaný na invalidný vozík. S odstupom dva a pol roka musí používať pri chôdzi barlu a musel zmeniť zamestnanie.
Rozsudok ešte nenadobudol právnu moc a nie je vylúčené, že mesto Praha aj FAP sa proti nemu odvolajú. V súvislosti s nešťastím vyslovili poľutovanie a Tuffinovi mesto vyplatilo 400.000 Kč ako gesto svojej účasti, ale vinu odmietali s poukazom na to, že na vine je nekvalitné drevo stromu, respektíve živel.
Sudkyňa Lucie Wagnerová sa však priklonila k žalujúcej strane s tým, že agentúra FAP je zodpovedná ako prevádzkovateľ trhu, a mesto Praha bolo v roku 2003 ako majiteľ pozemku spoluzodpovedné.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem