Sarajevo 11. mája (TASR) - Zbrane pochádzajúce z občianskej vojny v Bosne a Hercegovine sa od júla 2004 do júna 2005 vyvážali do Iraku. Zverejnila to v stredu medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI).
Zbrane z vojny v rokoch 1992-95 prúdili pomocou súkromných vývozcov a sprostredkovateľov aj cez chorvátsky prístav Ploče, píše dnes internetové vydanie chorvátskeho denníka Večernji list.
V správe AI sa uvádza, že najviac zbraní sa previezlo z letiska v bosnianskom meste Tuzla na severovýchode Bosny. Podľa niektorých zdrojov bol obchod so zbraňami "organizovaný cez veľvyslanectvá a vojenských atašé" a cieľom bolo "odstrániť zbrane z Bosny, kde predstavujú nebezpečenstvo, do Iraku, kde sú potrebné".
Najviac zbraní sa vyviezlo z Bosny v priebehu roka 2005. Na ich vývoze sa podieľali spoločnosti zo Švajčiarska, Británie i USA. V počiatočných fázach vývozu však hrala kľúčovú úlohu najmä chorvátska spoločnosť Scout.
Podľa údajov NATO i Stabilizačných síl NATO (SFOR) v Bosne napočítali v roku 2004 v Bosne 850.000 kusov ľahkých zbraní. Do decembra 2004 schválili na vývoz 239.958 kusov, uzatvára denník.
Podľa ďalších informácií, zadržala nemecká polícia skupinu Iráncov a Nemcov pre podozrenie, že pašovala do Iránu navigačnú technológiu pre vojenské bezpilotné lietadlá. Mali sa tiež pokúsiť zariadiť nákup 30 českých stíhačiek pre iránsku armádu.
Colná polícia uskutočnila razie v desiatich firmách a domoch v mestách Essen, Hanover, Mníchov a Stuttgart. Zatkla dvoch Nemcov a dvoch Iráncov, ďalší podozrivý v prípade je v zahraničí. Informoval o tom v stredu hovorca colného úradu.
Policajti pri utorkových zásahoch tiež skonfiškovali navigačné zariadenie určené pre Irán. Stále sa snažia zistiť, koľko zariadení tzv. dvojakého použitia - využiteľné na civilné i vojenské účely - sa skupine podarilo dodať islamskej republike.
Nemecké predpisy zakazujú predaj položiek dvojakého použitia Iránu bez vývozného povolenia. Zadržanými Iráncami sú podnikateľ, ktorý už dlhý čas žije v spolkovej krajine Severné Porýnie-Westfálsko, a jeho syn.
Pri separátnych vyšetrovaniach nemecké orgány v uplynulých mesiacoch zatkli viacero ďalších osôb pre podobné porušenie vývozných predpisov. Podľa nemeckých predstaviteľov oboznámených s vyšetrovaním sa prokurátori domnievajú, že v niektorých prípadoch boli do snahy získať zbrojnú a raketovú technológiu v Nemecku zapletení aj iránski tajní agenti.