Peking 11. mája (TASR) - Svetový program výživy (WFP) a Severná Kórea sa dohodli, že hladomorom postihnutá komunistická krajina začne po šesťmesačnom prerušení opäť prijímať potravinovú pomoc. Operácia však bude menšia ako pred prerušením. V Pekingu to dnes oznámil regionálny riaditeľ agentúry OSN Tony Banbury.
WFP bude zabezpečovať potraviny pre 1,9 milióna Severokórejčanov "v najväčšej núdzi". V minulosti WFP kŕmil 6,5 milióna obyvateľov KĽDR.
WFP potravinovú pomoc zastavil v decembri 2005 po tom, čo ho Severná Kórea požiadala, aby ťažisko svojej činnosti presunul na hospodársky rozvoj krajiny. Agentúra však argumentovala, že zmena je príliš náhla a spôsobí, že milióny ľudí budú trpieť hladom.
Banbury uviedol, že novú dohodu podpísali v stredu v Pchjongjangu. "Radšej by sme si želali väčšiu operáciu, ale tá zatiaľ nie je možná," povedal na tlačovej konferencii. Banbury neoznámil termín obnovenia dodávok potravín, povedal len, že WFP už začal s prípravami.
Severná Kórea je na zahraničnú potravinovú pomoc odkázaná od polovice 90. rokov, keď priznala kolaps štátom riadeného poľnohospodárstva. Predpokladá sa, že hlad si vyžiadal dva milióny mŕtvych.
Stalinistický režim Kim Čong-ila však obmedzoval aktivity humanitárnych organizácii a nútil ich znížiť počet zamestnancov pôsobiacich v KĽDR.
Podľa novej dohody WFP bude mať v krajine desať zahraničných zamestnancov a kanceláriu v Pchjongjangu. V minulosti mala agentúra v Severnej Kórei 32 zahraničných pracovníkov a päť regionálnych kancelárií okrem tej v hlavnom meste.
Bradbury povedal, že WFP bude potravinovú pomoc poskytovať len v oblastiach, kde bude môcť monitorovať jej distribúciu. Tým chce zaistiť, že potraviny dostanú tí, ktorým sú určené. USA a iní darcovia chcú mať istotu, že potraviny nakoniec nedostane obrovská severokórejská armáda.
WFP tvrdí, že v priebehu uplynulého desaťročia poskytol KĽDR pomoc vo výške asi 1,7 miliardy dolárov.
Snahy o odvrátenie hladomoru v KĽDR prebiehajú paralelne so šesťstrannými rokovaniami o severokórejskom jadrovom programe. Južná Kórea, USA, Japonsko, Čína a Rusko sa snažia presvedčiť Pchjongjang, aby sa vzdal svojich jadrových projektov. USA, Južná Kórea a Japonsko sú zároveň hlavnými poskytovateľmi potravinovej pomoci, tvrdia však, že rozhodnutia o pomoci nespájajú s jadrovými rozhovormi, ktoré zatiaľ neviedli k pokroku.