Londýn 10. mája (TASR) - Britský úrad pre reprodukčnú medicínu (Human Fertilisation and Embryology Authority - HFEA) vydal dnes rozhodnutie, ktorým dovolil, aby sa pri umelom oplodnení vykonávali dodatočné genetické testy na zistenie niektorých onkologických onemocnení.
Pri vajíčkach oplodnených v skúmavke sa bude môcť ešte pred vsadením do matkinho organizmu preskúmať, či zárodky neobsahujú gény, ktoré spôsobujú rakovinu prsníkov, hrubého čreva alebo vaječníkov.
Kritici tohto druhu prenatálneho vyšetrovania varujú pred zámerným ničením ľudských embryí.
Testy na zistenie niektorých geneticky podmienených chorôb - napríklad mukoviscidózy, deštrukčného ochorenia, postihujúceho hlavne pľúca a tráviacu sústavu - povolil úrad už v minulosti. Embryá bolo možné testovať aj na dve onkologické ochorenia, ktoré sa vyskytujú hlavne u mladých ľudí.
Nový predpis umožňuje hľadať aj rakovinové gény BRCA1 a BRCA2. Pokiaľ sa v dedičnej výbave človeka takýto gén nachádza, existuje pravdepodobnosť, že dotyčný môže v dospelosti ochorieť na rakovinu. O to viac sú v tomto prípade naliehavejšie preventívne kontroly.
Väčšina európskych krajín predpisy podobné britským vo svojom zákonodarstve nepozná.