Brusel 10. mája (TASR) - Európska komisia dnes vyzvala členské štáty Európskej únie na obnovenie svojho záväzku pre Európu s cieľom dosiahnuť posilnenie dôvery verejnosti voči Európe.
Ako uviedla podpredsedníčka EK Margot Wallströmová pri dnešnej prezentácii politickej agendy pre občanov Európy, "občania chcú vyjadriť svoj názor, hľadajú európske vedenie napriek tomu, že majú zmiešané pocity z členstva v EÚ alebo zo spôsobov, akými únia funguje".
Podľa predsedu EK Josého Manuela Barrosa by mali európski lídri na júnovom summite prijať novú politickú deklaráciu a v roku 2007 pri príležitosti 50. výročia podpísania Rímskej zmluvy nový záväzok. Na základe deklarácie by sa začal proces vedúci k ďalšiemu inštitucionálnemu usporiadaniu.
Agendu, ktorou sa bude zaoberať v júni Európska rada, zostavila EK aj na základe diskusií na národnej úrovni počas obdobia reflexie, ktoré sa začalo po tom, ako francúzski a holandskí voliči odmietli v referende európsku ústavnú zmluvu.
"Dnešný deň je míľnikom pre moju komisiu. Počas uplynulých 18 mesiacov sme sa úspešne venovali mnohým otázkam, ktoré boli zablokované pri mojom nástupe do úradu. Dnes prijímame ambicióznu politickú agendu pre občanov. To vyžaduje zosúladené úsilie členských štátov aj inštitúcií EÚ. Záväzok pre Európu treba obnoviť. Dôveru spoločnosti voči Európe možno posilniť prostredníctvom výsledkov. To je spôsob na vytvorenie podmienok pre dosiahnutie inštitucionálneho zmieru," vyhlásil Barroso.
S cieľom opätovne získať dôveru verejnosti je potrebné predložiť riešenia problémov nastolených občanmi. EK preto vytýčila 12 politických iniciatív, súčasťou ktorých je záväzok k odstráneniu pretrvávajúcich prekážok k jednotnému trhu, umožnenie lepšieho prístupu občanov k ich právam, zlepšenie prijímania rozhodnutí v oblasti spravodlivosti a bezpečnosti s cieľom urobiť Európu bezpečnejšou, zlepšenie vzťahov s národnými parlamentmi, boj proti byrokracii, či predloženie konkrétnych návrhov o postavení Európy vo svete.
V súvislosti s ďalším rozširovaním EK potvrdzuje svoje existujúce záväzky a chce sa intenzívnejšie zapájať do diskusie o tempe a rozsahu rozšírenia. Komisia onedlho uverejní strategický dokument o vonkajších vzťahoch únie a ešte v priebehu tohto roka odštartuje diskusiu o vonkajších dôsledkoch ďalšej globalizácie pre úniu.
Podľa ďalších správ, Európska komisia má vytvoriť nový finančný mechanizmus, prostredníctvom ktorého by darcovia mohli poskytovať finančnú pomoc palestínskemu obyvateľstvu.
Na jeho zriadení sa v utorok dohodlo kvarteto pre Blízky východ tvorené USA, Ruskom, EÚ a OSN vzhľadom na humanitárnu krízu na palestínskych územiach v dôsledku zastavenia medzinárodnej finančnej pomoci po nástupe hnutia Hamas k moci. Podrobnosti o tomto mechanizme zatiaľ nie sú známe.
Ako dnes informovala jedna z hovorkýň EK Emma Udwinová, tento mechanizmus by fungoval oddelene od palestínskej samosprávy. Finančné prostriedky by sa tak mohli dostať na palestínske územia bez toho, aby prechádzali cez palestínske úrady. Táto finančná pomoc by bola určená na pokrytie základných potrieb obyvateľstva.
"Chceme taký mechanizmus, ktorý zabezpečí, aby sa peniaze medzinárodných darcov dostali tam, kde to potrebuje palestínsky ľud," uviedla hovorkyňa. EÚ pritom dúfa, že by tento mechanizmus využívali aj iní medzinárodní darcovia vrátane arabských.
Podľa Udwinovej chce EÚ aj naďalej zohrávať dôležitú úlohu pri riešení situácie na palestínskych územiach a takisto chce vyvíjať nátlak na palestínske vládne hnutie Hamas, aby si uvedomilo dôsledky svojho konania. Medzinárodné spoločenstvo požaduje, aby sa Hamas vzdal násilia, uznal Izrael a akceptoval doterajšie dohody.