Teherán 17. marca (TASR) - Vláda v Teheráne nie je proti rozhovorom medzi iránskymi a americkými poslancami a želá si, aby sa rozptýlila nedôvera medzi USA a Iránom.
Hovorca vlády zdôraznil, že Teherán "v každom prípade odmieta akúkoľvek podmienku, ktorá by bola zasahovaním do vnútorných záležitostí Iránu." Podľa neho je však pravdou, že diskusie medzi konkrétnymi inštitúciami, ako je parlament, nie sú zakázané.
"Či sa tieto diskusie budú konať, alebo nie, to závisí od iránskych poslancov," dodal hovorca. Reagoval tým na skutočnosť, že demokratický predseda komisie amerického Senátu pre zahraničné záležitosti Joseph Biden pozval v stredu iránskych poslancov na návštevu Washingtonu.
"Iránska vláda akceptuje všetky formy diskusií za podmienky, že nebudú charakterizované ako zasahovanie alebo hrozba," vyhlásil hovorca.
Americký prezident George W. Bush v januári označil Irán spolu s Irakom a Severnou Kóreou za "os zla". Bush tieto tri krajiny obviňuje zo snahy o nadobudnutie zbraní hromadného ničenia a z podpory medzinárodného terorizmu. Prezident USA zároveň povedal, že sa urobí všetko, aby sa Teheránu zabránilo vyrábať zbrane hromadného ničenia.
Ešte v nedeľu Condoleezza Riceová, poradkyňa amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť, obvinila Irán, že sa snaží destabilizovať situáciu v susednom Afganistane. Podľa Riceovej je možné, že iránski agenti poskytujú ozbrojenú a inú podporu viacerým afganským frakciám, ktoré sú súčasťou prechodnej afganskej vlády.