Vladimír Putin prednáša svoj výročný prejav k národu v moskovskom Kremli. FOTO TASR/EPA . |
Putin dnes vystúpil pred poslancami oboch komôr parlamentu, ako aj predstaviteľmi vlády, cirkevných obcí a ďalšími významnými osobnosťami, vrátane takmer 300 novinárov. Bol to jeho siedmy prejav od jeho zvolenia do funkcie v roku 2000.
Vo svojom vystúpení prezident podrobil kritike politiku Spojených štátov amerických v oblasti globálnych vzťahov.
"Kde je celý ten pátos ochrany ľudských práv a demokracie, keď (USA) potrebujú sledovať svoje vlastné záujmy?" uviedol Putin v zjavnej reakcii na obvinenia zo strany vicepremiéra USA Dicka Cheneyho. Ten nedávno vyhlásil, že záväzky Kremľa k demokracii slabnú a Rusko využíva svoje energetické zdroje na vydieranie svojich susedov - bývalých sovietskych republík.
Ruský prezident taktiež vyslovil skryté varovanie pre Spojené štáty americké pred akýmkoľvek vojenským zásahom voči Iránu kvôli jeho jadrovým aktivitám.
"Metódy sily len zriedkavo prinesú želaný výsledok a ich dôsledky sú často desivejšie ako samotná hrozba," uviedol Putin v súvislosti so zvyšujúcim sa tlakom medzi USA a Iránom bez toho, aby ktorúkoľvek zo strán menoval.
Zároveň zdôraznil, že Rusko je "jednoznačne" proti šíreniu jadrových zbraní vo svete.
Vyzdvihol tiež potrebu silnej armády nielen na obranu Ruska pred potenciálnymi útokmi, ale aj pred vonkajšími politickými tlakmi.
Dezintegráciu v radoch armády, charakteristickú pre uplynulé roky, sa podarilo zastaviť a nikdy sa nesmie dopustiť, aby sa zopakovala, zdôraznil ruský prezident za potlesku stoviek zhromaždených funkcionárov.
"Rusko musí mať armádu, ktorá bude plne schopná reagovať na všetky hrozby súčasnosti," uviedol Putin.
Zdôraznil však, že posilňovanie armády nesmie ísť na úkor riešenia sociálnych problémov akým je napríklad zvyšovanie životnej úrovne a boj proti celkovému poklesu populácie.
Ruský prezident vo svojom prejave, ktorý sa sústredil predovšetkým na domáce otázky, poukázal na neustále znižovanie populácie a označil ho za jeden z najzávažnejších problémov krajiny. Zároveň avizoval, že vláda podnikne opatrenia na povzbudenie mladých párov, aby mali aj druhé dieťa.
Medzi hlavné prekážky vývoja krajiny zaradil Putin aj nízku dôveru verejnosti k úradom.
"Sociálna zodpovednosť musí byť základom fungovania úradov i podnikov," zdôraznil.
Za priority označil ruský prezident ekonomický rast Ruska a boj z rozsiahlou korupciou v krajine.
Putin priznal, že sa zrejme nepodarí splniť plán, aby sa hrubý domáci produkt Ruska do 10 rokov zdvojnásobil vzhľadom na to, že rast ekonomiky v ostatných dvoch rokoch nesplnil celkom očakávania. Pripomenul však, že celkový vývoj ekonomiky je pozitívny.
Za zaostávanie ruskej ekonomiky môžu podľa jeho slov dva hlavné faktory - produkované zastarané výrobné zariadenia a slabá energetická výkonnosť.
Putin zároveň zdôraznil, že prístupové rokovania Ruska a Svetovej obchodnej organizácie (WTO) by nemali byť prostriedkom na kladenie nesúvisiacich požiadaviek na Rusko.
Zo spomalenia rokovaní s WTO obvinil USA. Podľa neho prichádzajú s neopodstatnenými požiadavkami, ktoré rozhovory maria. Opätovne dodal, že Rusko bude pokračovať v prístupových rokovaniach, avšak striktne na základe svojich podmienok.