New York 10. mája (TASR) - Valné zhromaždenie OSN zvolilo v utorok 47 členov novovzniknutej Rady OSN pre ľudské práva. Inštitúcia, ktorá nahradí doterajšiu Komisiu pre ľudské práva, bude mať prvé zasadnutie 19. júna v Ženeve.
Členské štáty OSN volili spomedzi 63 kandidátov 47 členov rady. Slovensko sa na rozdiel od Maďarska, Poľska či Českej republiky o kreslo v Rade OSN pre ľudské práva neuchádzalo. Kandidatúru na poslednú chvíľu stiahla Keňa. Už vopred oznámili úmysel nekandidovať USA, ktoré od začiatku vystupovali proti vzniku novej inštitúcie.
Nehlasovalo sa iba o členoch rady z afrického kontinentu, ktorý má vyhradených 13 kresiel, pričom o miesto v rade prejavilo záujem 13 krajín. Členom Rady OSN pre ľudské práva sa tak bez boja stalo Alžírsko, Džibutsko, Gabun, Ghana, Juhoafrická republika, Kamerun, Mali, Maroko, Maurícius, Nigéria, Senegal, Tunisko a Zambia.
Rovnako 13 kresiel pripadlo pre Áziu, historicky prvými členmi sa stali Bangladéš, Bahrajn, Čína, Filipíny, India, Indonézia, Japonsko, Jordánsko, Južná Kórea, Malajzia, Pakistan, Saudská Arábia a Srí Lanka.
Siedmimi západoeurópskymi a severoamerickými členmi sa stali Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Kanada, Nemecko, Švajčiarsko a Veľká Británia.
Východná Európa má vyhradených šesť kresiel, za členov boli zvolení Azerbajdžan, Česká republika, Poľsko, Rumunsko, Rusko a Ukrajina.
Latinská Amerika a Karibik majú osem členov - Argentína, Brazília, Ekvádor, Guatemala, Kuba, Mexiko, Peru a Uruguaj.
Členovia Rady OSN pre ľudské práva môžu byť zvolení maximálne na dve po sebe nasledujúce obdobia v trvaní jedného, dvoch alebo troch rokov. Od štvrtého roku pôsobenia rady sa každoročne bude voliť tretina členov. Zvolení musia byť absolútnou väčšinou členských štátov OSN, minimálne 96 hlasmi z 191.
Rada OSN pre ľudské práva by mala byť silnejším a efektívnejším orgánom ako doterajšia Komisia pre ľudské práva, ktorá v júni zanikne. Rada bude mať možnosť efektívnejšie reagovať na aktuálne udalosti, keďže sa bude stretávať minimálne trikrát do roka, na rozdiel od stretnutí komisie raz za rok.