Washington 9. mája (TASR) - Americký prezident George W. Bush dnes vyjadril presvedčenie, že problémy okolo iránskeho jadrového programu možno riešiť diplomatickou cestou, nevylúčil však možnosť použitia vojenskej sily.
"Prvou voľbou a najdôležitejšou voľbou je diplomacia. Som presvedčený o tom, že je možné riešiť (tento problém) diplomaticky," vyhlásil Bush v Sun City Centre na Floride.
Jeho vyhlásenie prišlo deň po tom, ako iránsky prezident Mahmúd Ahmadínidžád poslal šéfovi Bieleho domu 18-stránkový list, ktorý predstavitelia Bushovej administratívy označili za snahu Teheránu odpútať pozornosť od otázky jeho jadrového programu.
Podľa Busha by Iránci nemali vlastniť jadrové zbrane.
"Pracujeme teraz na taktike, ako jednotnými silami presvedčiť Iráncov vzdať sa svojich (jadrových) ambícií," povedal.
Ako dnes informovali diplomatické zdroje, päť jadrových veľmocí si želá "zreteľné" zastavenie iránskych jadrových aktivít. Sú ochotné odložiť kroky smerujúce k prijatiu rezolúcie v snahe zostať jednotní v otázke boja proti jadrovému zbrojeniu.
Dohodli sa na tom, že tento týždeň nebudú v Bezpečnostnej rade OSN hlasovať o návrhu predloženom Francúzmi a Britmi, aby sa dal väčší priestor diskusiám s Ruskom a Čínou.
V obsiahlom liste Georgeovi W. Bushovi iránsky prezident uviedol, že demokracia sa otriasa a zlyhala a musí uvoľniť cestu klerikálnym vládam.
Anglickú verziu textu dnes zverejnili na svojej internetovej stránke parížske noviny Le Monde.
Ahmadínidžád prirovnal úsilie medzinárodného spoločenstva obmedziť vedecký výskum v Iráne k stredoveku v Európe, keď katolícka cirkev označovala podobné aktivity za "zločin".
"Liberalizmus a demokracia západného typu nedokázali pomôcť pri realizácii ideálov ľudstva. Tí, čo sa v tom vyznajú, už teraz počujú otriasanie sa a pád ideológie a myšlienok systémov liberálnej demokracie," napísal iránsky prezident.
Ahmadínidžád odsúdil inváziu do Iraku, na druhej strane však poznamenal: "Samozrejme, Saddám (Husajn) bol vražedným diktátorom... (a) ľudia v tej oblasti sú radi", že bol zosadený.
Odsúdil tiež teroristické útoky na USA z 11. septembra 2001 ako "hrôzostrašný čin".
Poukázal však na to, že Bush ako kresťan a nasledovník "proroka" Ježiša Krista sa neriadil kresťanskou vierou pri invázii do Afganistanu a Iraku.
"Či sa nám to páči alebo nie, svet smeruje k viere vo Všemohúceho," dodal.