Hanoj 9. mája (TASR) - Dieťa narodené v rozvojom svete musí bojovať o prežitie hneď od začiatku života. Tvrdí to najnovšia globálna správa o úmrtnosti matiek a dojčiat, podľa ktorej až dva milióny detí zomrú každý rok v prvých 24 hodinách svojho života.
Mnohým z týchto úmrtí by sa dalo ľahko predchádzať finančne nie veľmi náročnými zásahmi. Mohli by sa napríklad používať štrikované čapice, aby bolo novorodencom teplo, alebo pupočné šnúry strihať čistými čepeľami, zdôrazňuje štúdia, ktorú dnes vydala organizácia Save the Children so sídlom v USA.
Budúce matky sú v chudobných krajinách mnohokrát podvyživené. Pol milióna žien každoročne zomiera v dôsledku komplikácií počas tehotenstva alebo pôrodu.
Stáva sa tak často preto, že sa im nedostáva patričnej starostlivosti v období gravidity, pri pôrode alebo aj po ňom. Veľmi veľa žien rodí doma osamote alebo bez prítomnosti skúsenej osoby.
V priemyselne vyspelom svete má najnižšiu novorodeneckú úmrtnosť Japonsko - 1,8 z 1000 pôrodov. Nasleduje Česká republika, Fínsko, Island a Nórsko.
Na druhej strane, z rozvinutých krajín majú jednu z najvyšších úrovní novorodeneckej úmrtnosti Spojené štáty americké - päť z 1000 narodených detí. Tak isto je na tom aj Slovensko, Maďarsko, Malta a Poľsko. Z 33 analyzovaných priemyselne rozvinutých krajín má iba Lotyšsko nižší stav úmrtnosti dojčiat.
Päťdesiatstránková správa, vydaná pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa matiek, obsahuje údaje zo samotných skúmaných krajín, zo Svetovej zdravotnej organizácie (WHO) i z Detského fondu OSN (UNICEF).
Štúdia predstavuje smutný pohľad na výzvy, pred ktorými stoja tehotné ženy a novorodenci v chudobných krajinách, kde sa vyskytuje až 99 percent úmrtí. Správa zároveň ilustruje širokú trhlinu, ktorá sa rozprestiera medzi bohatými a chudobnými krajinami sveta.
Informovala o tom americká agentúra AP.