Mníchov 9. mája (TASR) - Prípadná revízia procesu s Ladislavom Nižňanským je v nedohľadne, keďže doteraz ešte stále nie je vypracované písomné zdôvodnenie rozsudku mníchovského Krajinského súdu, ktorý vlani v decembri oslobodil tohto veliteľa slovenskej časti protipartizánskej jednotky Edelweiss.
TASR to dnes potvrdil mníchovský štátny prokurátor Anton Winkler. Ako objasnil, v prípade dlhých procesov ako bol s Nižňanským je od vynesenia rozsudku a následného odvolania sa prokurátorom zákonná lehota až do pol roka, dokedy musí byť doručené písomné zdôvodnenie rozsudku. "Potom sa príslušný štátny prokurátor Konstantin Kuchenbauer môže rozhodnúť či rozsudok príjme, alebo požiada o revíziu procesu. Ak sa rozhodne pre revíziu, tak sa prípadom Nižňanského bude zaoberať Spolkový súd v Karlsruhe," dodal Winkler.
Spolkový súdny dvor rozhodne - buď revíziu zamietne, alebo prípad vráti naspäť na Krajinský súd. "Pojednávať však bude už iná komora Krajinského súdu, ako tomu bolo doteraz," povedal ďalej dnes pre TASR mníchovský prokurátor. Ako dnes uviedli nemenované bavorské justičné zdroje, pôjde však o mesiace a prípadný nový proces, aj vzhľadom na vysoký vek Nižňanského a jeho zdravotný stav je málo pravdepodobný.
Súd v bavorskej metropole 19. decembra po 15 mesiacoch pojednávaní zbavil viny 88-ročného Nižňanského obvineného z účasti na masakroch v slovenských dedinách Ostrý Grúň a Kľak. Predsedajúci súdu, sudca Manfred Götzl, nezverejnil hneď konkrétne dôvody, prečo Nižňanského oslobodil. "Bol to zložitý a ťažký proces. Predstavte si, ako ťažko sa dokazuje vražda po 10 alebo 15 rokoch. A vraždy a masakry v slovenských dedinách sa odohrali pred 60 rokmi. Napriek tomu si myslím, že sme získali dostatok dôkazov, ktoré svedčia o vine obvineného," povedal po rozsudku mníchovský štátny prokurátor Kuchenbauer. Prokurátor žiadal pôvodne pre obvineného Nižňanského doživotný trest odňatia slobody.
Steffen Ufer - Nižňanského právny zástupca v záverečnej reči pred mníchovským súdom zase požiadal o oslobodenie svojho klienta spod obžaloby. Podľa jeho slov nebolo dôvodné podozrenie, že by Nižňanský bol spoluzodpovedný za masakry v dedinách Ostrý Grúň, Kľak a Kšinná, pri ktorých zahynulo 164 civilistov. Ufer zdôraznil, že svedkovia v procese, ktorý sa konal v roku 1962 v Banskej Bystrici a v ktorom bývalého veliteľa v neprítomnosti odsúdili na trest smrti, vypovedali pod tlakom. Proces, ako vyhlásil, bol zmanipulovaný vtedajším komunistickým režimom. Ufer požiadal aj o kompenzáciu a odškodné za čas, ktorý musel jeho klient stráviť vo vyšetrovacej väzbe.
Podľa názoru prokurátora Kuchenbauera však bývalý veliteľ Edelweisu vydal príkaz na zavraždenie spomínaného počtu civilistov v troch slovenských dedinách začiatkom roku 1945. Prokurátor v záverečnej reči pred súdom pripomenul, že Nižňanský bol za svoju činnosť vyznamenaný nemeckým Železným krížom prvej triedy. "To nedostanete za to, že nič nerobíte," povedal v decembri žalobca. Zdôraznil, že Nižňanský vydával rozkazy na popravy, dokonca z rasových dôvodov. Prokurátor sa pritom opieral najmä o výpovede bývalých členov Edelweiss, ktoré zazneli počas procesu v Banskej Bystrici.
ikr žab