Káhira 8. mája (TASR) - Vlastníctvo ďalšieho starovekého predmetu sa stalo otáznym - tento raz ide o posmrtnú masku pochádzajúcu možno už z roku 1307 pred n.l.
Egyptský pamiatkový úrad stanovil 15. máj ako posledný termín pre Múzeum umeleckých predmetov v St. Louis na vrátenie posmrtnej masky staroegyptskej vznešenej dámy menom Nefernefer, píše americký odborný časopis Archaeology.
Predmet, vyhotovený z dreva a malty niekedy v rokoch 1307-1196 pred n.l., vykopali v 50. rokoch v jednej pyramíde na pohrebisku v Sakkáre, približne 16 kilometrov južne od Gízy.
Najvyššia pamiatková rada tvrdí, že masku ukradli niekedy v 80. rokoch z Egyptského múzea v Káhire, dodáva renomovaný magazín Amerického archeologického ústavu.