Riga 16. marca (TASR) - Približne 1000 osôb si dnes v Rige uctilo pamiatku 50.000 obetí spomedzi príslušníkov spoločných lotyšsko-nemeckých jednotiek SS. Kontroverzné podujatie, ktoré sa uskutočnilo za prísnych bezpečnostných opatrení, prebehlo bez vážnejších incidentov.
Veteráni druhej svetovej vojny a mladší sympatizanti sa najskôr stretli na spomienkovej omši v rižskom dóme a položili kvety k pamätníku slobody. Mŕtvych členov zmiešaných jednotiek SS si neskôr uctili aj na dvoch vojenských cintorínoch.
Podobnými podujatiami si obyvatelia Lotyšska pripomínajú každý rok 16. marca výročie víťazstva lotyšskej domobrany a jednotiek SS nad Červenou armádou v roku 1944.
Nemecká tlačová agentúra DPA v tejto súvislosti konštatuje, že história ešte stále nezhodnotila objektívne úlohu zmiešaných lotyšsko-nemeckých jednotiek SS pri systematickom vyvraždení 60.000 lotyšských židov.
Lotyšskú légiu, bojujúcu na strane nemeckého Wehrmachtu, vytvorilo v roku 1943 140.000 dobrovoľníkov, z ktorých 50.000 položilo v druhej svetovej vojne svoje životy. V niekdajšej sovietskej krajine si ich cenia ako obrancov Lotyška proti ruskej armáde.
Dnešné stretnutie v Rige jednoznačne odsúdilo jeruzalemské centrum Simona Wiesenthala a aj Moskva ho označila za "profašistické".
Medzinárodné židovské organizácie kritizujú už dlhé roky neochotu Lotyšska spolupracovať rýchlejšie pri skúmaní vojnových zločinov, súvisiacich s holokaustom. Väčšina Lotyšov tvrdí, že sú obeťami Červenej armády. Sovietsky zväz mal Lotyšsko v područí v rokoch 1945-91.
3 jč dem