Rio de Janeiro 7. mája (TASR) - Brazília uviedla v noci na sobotu do prevádzky svoje prvé zariadenie na obohacovanie uránu, ktoré by krajine malo ročne priniesť úspory vo výške asi 10 miliónov eur.
Objekt, ktorý poslúži výlučne civilným mierovým účelom, by mal krajine zabezpečiť palivové články pre dve jadrové elektrárne. Tie sa doteraz dovážali z Európy.
Najväčšia krajina Latinskej Ameriky sa tak uvedením fabriky štátneho koncernu Industrias Nucleares do Brasil v meste Resende zaradila do elitného klubu desiatich krajín, ktoré ovládajú a aplikujú technológiu obohacovania uránu v priemyselnom rozsahu.
Od roku 2004 existuje medzi Brazíliou a Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni dohoda o spôsobe inšpekcií jadrových zariadení v krajine.
Kontroverzný brazílsky jadrový program nie je nepodobný iránskemu a v uplynulých rokoch viedol k napätiu vo vzťahoch s MAAE, ktorej inšpektorom pri kontrolných návštevách neumožňovali návštevy plynových centrifúg. Brazília, ktorá disponuje tretími najväčšími zásobami uránu vo svete, argumentovala tým, že ide o modernú technológiu, ktorú musí chrániť pred priemyselnou špionážou.
Juhoamerická krajina už avizovala rozšírenie svojho programu mierového využívania jadrovej energie, a to o ďalšie štyri atómové elektrárne. Dve z nich by mali uviesť do prevádzky v roku 2010, ďalšie dve o šesť rokov neskôr.