Barcelona 16. marca (TASR) - Lídri Európskej únie ukončili dnes summit v Barcelone dohodou o reforme v oblasti energetiky a výzvou na mier na Blízkom východe. Španielska polícia sa však pripravuje na ďalšie protesty antiglobalistov.
Ako oznámila polícia, jej príslušníci v piatok zadržali 29 antiglobalistov. Na protestoch v historickom centre druhého najväčšieho mesta v Španielsku sa zúčastnili tisíce demonštrantov. Pri zrážkach s poriadkovou políciou utrpelo zranenia deväť ľudí.
Dnes popoludní sa v metropole Katalánska očakávajú ďalšie protesty za účasti 50.000 ľudí, ktoré zvolalo asi 100 organizácií, vrátane skupiny Batasuna, politického krídla baskického separatistického hnutia ETA. K napätej situácii v meste prispeje aj večerný futbalový zápas mužstiev Barcelona a Real Madrid.
Predstaviteľom EÚ, ktorých stretnutie prebiehalo v prísne stráženom komplexe ďaleko od demonštrácií, sa dnes poradilo dosiahnuť kompromis o liberalizácii energetiky s cieľom posilniť rodiacu sa hospodársku obnovu Európy.
Podľa diplomatov Francúzsko vylúčilo dereguláciu dodávok elektrickej energie domácnostiam, avšak súhlasilo s konkurenciou v oblasti priemyselných odberateľov od roku 2004. Nedosiahlo tým počiatočné nádeje liberalizácie elektrických sietí v roku 2003.
Záverečné komuniké summitu vyzýva štáty EÚ, aby vytvorili vyšší počet a lepšie pracovné miesta a podporovali kvalifikáciu a mobilitu svojich pracovných síl.
V rozsiahlom vyhlásení k Blízkemu východu lídri únie načrtli odvážnu a podrobnú víziu "životaschopnej a nezávislej" Palestíny, ktorá by koexistovala v mieri s izraelským štátom v rámci hraníc spred roku 1967.
Vyhlásenie EÚ obsahuje tvrdé slová odsudzujúce Izrael za využívanie "nadmernej sily" proti Palestínčanom. Predstavitelia únie však upustili od predošlých zámerov o požiadanie Izraela, aby sa riadil štvrtou Ženevskou konvenciou, ktorá stanovuje prísne pravidlá ochrany civilistov vo vojnovom stave.
Summit sa skončil bez oficiálneho prehlásenia o Iraku napriek tlaku USA, aby sa Európa pridala možnému budúcemu vojenskému postupu Washingtonu proti Bagdadu. Španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué však vyhlásil, že lídri sa jednomyseľne zhodli na naliehaní na Irak, aby povolil návrat zbraňových inšpektorov OSN a splnil ďalšie medzinárodné záväzky.
Piqué tiež oznámil, že misia EÚ budúci týždeň navštívi južnú Afriku s cieľom konzultovať prezidentské voľby v Zimbabwe, ktoré Západ vníma ako zmanipulované. Podľa lídrov bude únia pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci obyvateľom Zimbabwe, no zváži "ďalšie cielené opatrenia proti jeho vláde".
Španielsky premiér José María Aznar na tlačovej konferencii po konci summitu informoval, že predstavitelia EÚ definitívne súhlasili na dlho blokovanom projekte vývoja satelitného navigačného systému Galileo, ktorý by mal byť alternatívou k americkej vojenskej sieti Global Positioning System (GPS).