Väčšina lídrov Talibanu a al-Káidy sa nachádza v tejto časti Pakistanu a na jeho strane hranice sa pravdepodobne ukrýva aj Usáma bin Ládin.
Uviedol to dnes koordinátor amerického ministerstva zahraničných vecí pre boj proti terorizmu Henry Crumpton po rozhovoroch v Kábule. Potvrdil tiež správy o tom, že v Pakistane zatkli popredného stratéga al-Káidy Mustafu Setmariana Nasara, na ktorého bola vypísaná odmena päť miliónov dolárov.
Pakistan, dôležitý bezpečnostný spojenec USA, zadržal v posledných rokoch stovky členov al-Káidy pri opakovaných protiteroristických operáciách v poloautonómnych kmeňových oblastiach. Afganskí činitelia sa však sťažujú, že vzbúrenci naďalej dokážu pripravovať útoky v bezpečí pakistanského územia.
"Urobil Pakistan dosť? Myslím si, že odpoveď znie nie," povedal Crumpton novinárom. "Nielen al-Káida, ale aj vedenie Talibanu je predovšetkým v Pakistane a Pakistanci to vedia," dodal s tým, že zlikvidovanie útočísk militantov v tejto krajine je rozhodujúce.
Hovorca pakistanskej armády odmietol tvrdenia Crumptona, že Pakistan dostatočne nebojuje proti militantom. "Je to úplne absurdné. Nikto takéto niečo Pakistanu netlmočil a ak to niekto tvrdí, je to absurdné," povedal generálmajor Šaukat Sultán.
Crumpton zároveň vyjadril znepokojenie nad eskaláciou násilností na juhu a východe Afganistanu s tým, že spojenci z al-Káidy a Talibanu sa tu čoraz viac spájajú s obchodníkmi s drogami.
Násilie v častiach Afganistanu dosiahlo v uplynulých mesiacoch najhoršiu úroveň od konca roku 2001, keď americké sily a afganská opozičná aliancia zvrhli režim hnutia Taliban.
V meste Kvéta na juhozápade Pakistanu dnes medzitým ozbrojenci na motocykli zastrelili bývalého lídra Talibanu v afganskej provincii Helmand. Mulla Samad Barakzaj žil od pádu Talibanu v Pakistane, dištancoval sa od hnutia a podporoval novú vládu prezidenta Hamida Karzaja, uviedla pakistanská polícia. Predpokladá sa, že ho zabil Taliban.